Videonun Ukrayna’daki tarlaların Ruslar tarafından yakıldığını gösterdiği iddiası

Videonun Ukrayna’daki tarlaların Ruslar tarafından yakıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video en erken 2014 yılından.

Görüntüler farklı yıllarda da dolaşıma girmiş.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, Şubat 2022’de başlayan ve hala devam eden Ukrayna Rusya savaşından olduğu iddia edildi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın Twitter’daki paylaşımında alevler içinde kalan tarlanın Ruslar tarafından yakıldığı öne sürülüyor.

ukrayna yanan tarla casei

Video hakkında arama motorlarında tersine arama yapıldığında videonun kaynağını bulmak mümkün. Görüntüler güncel çatışmalardan yıllar önce 1 Temmuz 2014’te video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenmiş.  


Orijinal paylaşımda herhangi bir mekan belirtilmemiş. Videonun Rusça açıklamasında “Alanda yangın, hasadı kurtar” yazıyor. Yangının nasıl çıktığına dair bir bilgi de yok. 

Video 2018 yılında Moldova’da çekildiği iddiasıyla da dolaşıma girmiş. Moldovenii adlı internet sitesinde yangın uyarıları hakkındaki haberde görüntülere yer verilmiş. 

ukrayna yanan tarla casei 2

Videonun Ukrayna Rusya çatışmasından yıllar önce de dolaşımda olduğu açık. 

Ukrayna’daki tarlaların Ruslar tarafından saldırıya uğradığına dair haberler sık sık gündeme geliyor. Ülkedeki çiftçiler hasat mevsiminin başlamasıyla benzer durumlarla daha çok karşılacakları konusunda telaşlı. Rusya ise sivil hedeflere saldırmadığı konusunda ısrarcı

İddiayı Reuters ve Ürdün bilgi doğrulama inisiyatifi Misbar da inceledi.