Videonun Ukrayna savaşının kurgu olduğunu gösterdiği iddiası

Videonun Ukrayna savaşının kurgu olduğunu gösterdiği iddiası

Bulgular

Video Ukrayna Rusya Savaşından değil.

Görüntüler Letonya’da çekilen ve Ukrayna’daki savaş döneminde hamile olan bir kadının hikayesini anlatan Nadejda adlı filmin setinden.

Sosyal medyada 24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna Rusya Savaşındanmış gibi paylaşılan görüntülerin, çatışmaların kurgu olduğunu kanıtladığı iddia edildi.

ukrayna set iddia

Görüntüler bir film setinden

İddiada paylaşılan videonun kaynağını bulmak için tersine görsel arama ve anahtar kelimelerle arama gibi yöntemleri kullanabiliriz. 

“Ukrayna, savaş, film seti” gibi anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında Letonya’da yaşayan Ukrayna asıllı Artjom Kocharyan tarafından yönetilen Nadejda (veya Nadja) adlı filme ait bilgilere ulaşılıyor. Ayrıca iddiada yer alan videonun daha net görüntüleri de Rusya kaynaklı sitelerde bulunabiliyor.

Haberde yer alan video, iddiada verilen video ile karşılaştırıldığında oyuncuların ve set görevlilerinin ekipman ve kıyafetlerinin aynı olduğu fark edilebilir. 

Videonun 00.29’uncu saniyesine bakıldığında iddiada yer alan patlama sahnesinin farklı bir açıdan çekildiği anlaşılıyor.

ukrayna film patlama

00.56’ıncı saniyeye bakıldığında ise kameramanın kıyafetlerinin ve kameramasındaki renk detaylarının aynı olduğu anlaşılıyor.

ukrayna film kameraman

Son olarak iddiada binaya giden askeri canlandıran oyuncu ile haberde söyleşi yapılan oyuncunun aynı kişi olduğu boynundaki ve kulağındaki yara izi nedeniyle fark ediliyor.

ukrayna film asker

Çekimlerine Mart 2023’te başlanan filmin yönetmeni Kocharyan’ın açıklamalarına göre film, Ukrayna Savaşı sırasında hamile olan bir kadının hikayesini anlatıyor. Filmin çekimlerinin Letonya’da bulunan Sigulda şehrinde ve başkent Riga’da devam ettiği açıklanmış.