Videonun Uganda'da stadyumu tutturamayan paraşütçüleri gösterdiği iddiası

Videonun Uganda'da stadyumu tutturamayan paraşütçüleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Uganda’da değil değil Honduras’ta kaydedilmiş.

Honduras’ın bağımsızlık yıl dönümünde yapılan özel gösteri sırasında bazı paraşütçüler istenilen şekilde iniş yapamıyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda sahaya inmeye çalışırken alanı tutturamayan paraşütçülerin bağımsızlık gününü kutlayan Uganda’dan olduğu öne sürüldü.

Videoda etkinlik alanına inen paraşütçülerin bazıları tribünlere düşüyor bazısı da saha kenarında bulunan kulübelere çarpıyor.

uganda 1

Video Honduras’tan 

Gönderilerin birinin altında Türkiye Kampala Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı tarafından yapılan bir paylaşım dikkat çekiyor. Elçilik yetkilileri törene katıldıklarını ancak böyle bir durumla karşılaşmadıklarını bildiriyor. 

Elçiliğin paylaşımında görüntülerin Orta Amerika ülkesi Honduras’tan olduğuna dair bir paylaşım da mevcut

kampala

Honduras yerel haberlerini taradığımızda ülkenin bağımsızlığının 201’inci yıl dönümünde José de la Paz Herrera Ulusal Stadyumu’nda yapılan özel gösteri sırasında 40 paraşütçüden bazılarının rüzgar nedeniyle istenilen inişi yapamadığı belirtiliyor.

uganda

Ayrıca gösterinin yapıldığı Honduras’taki José de la Paz Herrera Ulusal Stadyumu’nun güneybatısında bulunan Juana Laínez tepesindeki Barış Anıtı da videonun üçüncü ve dokuzuncu saniyeleri arasında görülüyor. 

kus bakisi

Google Haritalar’dan stadyumu incelediğimizde bahsi geçen anıtı da görmek mümkün. Ayrıca gösteride kullanılan bazı paraşütlerin Honduras’ın mavi-beyaz bayrağına ait renklerde olduğu da fark ediliyor. 

honduras bayragi karsilastirma

15 Eylül 1821'de Kosta Rika, El Salvador, Guatemala ve Nikaragua ile birlikte bağımsızlığını kazanan Honduras, 201 yıldır her 15 Eylül’de bağımsızlığını kutluyor.