Videonun Türkiye’nin huduttaki duvarına merdiven dayayan Afgan göçmenleri gösterdiği iddiası

Videonun Türkiye’nin huduttaki duvarına merdiven dayayan Afgan göçmenleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler eski tarihli.

Videodakiler Afgan göçmenler değil.

2018'de yayılan görüntüler sonrası valilik soruşturma başlatmıştı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşıma giren ve bazı internet sitelerinde yer alan videonun Türkiye sınırındaki duvara merdiven dayayarak ülkeye girmeye çalışan Afgan göçmenleri gösterdiği iddia edildi. Videoda bazı kişilerin duvara merdiven dayayarak karşı tarafa atladığı görülebiliyor. 

turkiye hudut duvar iddia

Video eski tarihli

Güncel olduğu iddiasıyla dolaşıma giren videonun 2018 yılında bazı internet sitelerinde haberleştirildiğini söylemek mümkün. Cumhuriyet gazetesinde yer alan 7 Eylül 2018 tarihli bir haberde, Hatay sınırına inşa edilen duvarın kaçak göçmenleri engelleyemediği ve bazı kişilerin merdiven yardımıyla duvarı aştığı ifade ediliyor. Haberde göçmenlerin Suriyeli olduğu belirtilmiş.

afgan hatay sinir

Milliyet’te yer alan bir haberde de aynı görüntülerin kullanıldığı anlaşılıyor. Hatay sınırında kaydedildiği ifade edilen görüntüler hakkında valilik de soruşturma başlatmış.

Görüntülerin eski tarihli versiyonlarına video paylaşım sitesi YouTube üzerinden de ulaşılabiliyor. Samsun Haber tarafından 6 Eylül 2018’de yüklenen görüntülerde göçmenlerin Arapça konuştuğu duyulabiliyor. Afganistan'da ise yoğunlukla Darice ve ‎Peştuca konuşuluyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Suriye sınırına güvenlik gerekçesiyle 832 kilometrelik beton duvar inşa edilmişti. Duvar sınır bölgesindeki Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak gibi illerden geçiyor

Afganistan’daki çatışmalar, siyasi çalkantılar ve ekonomik zorluklar Afgan vatandaşların yasa dışı yollarla İran sınırı üzerinden Türkiye'ye göç etmesine neden olan faktörler arasında. ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesi ve Taliban güçlerinin ülkede kontrol ettiği alanları artırması da göç dalgasını genişletiyor. Uzmanlara göre günde 2 bin Afgan Türkiye’ye geliyor