Videonun Türkiye’deki güncel yangınlarda alevlerden tavşan kurtaran kişiyi gösterdiği iddiası

Videonun Türkiye’deki güncel yangınlarda alevlerden tavşan kurtaran kişiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İlk kez 2017 yılında paylaşılan video Kaliforniya’da yaşanan orman yangınından.

Yangın, Kaliforniya La Conchita 101 otoyolunda meydana gelmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye orman yangını ile mücadele ederken, sosyal medyada Türkiye’deki güncel yangından olduğu öne sürülen görüntüler yayılmaya devam ediyor. Sosyal medyada paylaşılan birçok gönderide, videonun Türkiye’deki güncel yangınlarda alevler içerisindeki tavşanı kurtaran kişiyi gösterdiği iddia edildi.

iddia analiz videonun turkiyedeki guncel yanginlarda alevler icerisindeki tavsani kurtaran

Video görüntülerinden alınan ekran görüntüleriyle arama yaptığımızda, görüntülerin Türkiye’den olmadığını görüyoruz. Guardian News videoyu 7 Aralık 2017 tarihinde “Adam, tavşanı şiddetli Kaliforniya’daki orman yangınından kurtarmak için arabadan atladı” başlığı ile paylaşmış.

Video başlığı hakkında arama yaptığımızda görüntülerin NBC Los Angeles, BBC, Global News, The Sun gibi haber sitelerinde de Kaliforniya’daki orman yangınından tavşanı kurtaran kişi hakkındaki haberlere ulaşıyoruz. BBC, olayın Kaliforniya’da La Conchita 101 otoyolunda meydana geldiğini belirtiyor

Videoda tavşanı alevlerden kurtaran kişi Caleb Wadnan, NBC Los Angeles’a verdiği demeçte “Sadece peşinden koştum. O anda içimde büyük bir inanç vardı. Böylece çevremdeki alevler yerine sadece yaşama odaklandım” ifadelerini kullanmış. Uzmanlar, başkalarının aynı şeyi denemekten kaçınmasını tavsiye ediyor. 

9 Ekim 2017’de başlayan Kaliforniya yangını, bir milyon dönümden fazla alanı yaktı. Yangın, 40 kişinin ölümüne ve bir milyar dolar zarara neden oldu.