Videonun Türkiye'deki depremin ardından yaşanan nükleer patlamayı gösterdiği iddiası

Videonun Türkiye'deki depremin ardından yaşanan nükleer patlamayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler eski tarihli.

Video 2020 yılında Lübnan’da yaşanan patlamadan.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde nükleer bir patlama olduğuna dair bir kanıt yok.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, 6 Şubat 2023’te Türkiye’de yaşanan depremlerden sonra Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali’nde yaşanan nükleer patlamayı gösterdiği iddia edildi. 

turkiye patlama iddia

Video güncel değil

Sosyal medyada paylaşılan video Türkiye’den değil.  Video, Lübnan’ın başkenti Beyrut Limanı’ndaki patlamayı gösteriyor. Patlama 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda yaşandı. 2013 yılında limana getirilen geminin kargosu bir süre sonra depoya taşındı. Bu patlama, depolanan 2 bin 750 ton amonyum nitrata bağlı olarak ortaya çıktı.

Nükleer bir patlamanın ardından doğal olarak ortaya radyasyon yayılması beklenir. AB Komisyonu tarafından oluşturulan ve anlık radyasyon seviyelerini gösteren haritada da Türkiye’de olağan dışı bir şey yok

akkuyu radyasyon

Akkuyu Nükleer Santrali’nde patlama olmadı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi ROSATOM tarafından yapılan açıklamaya göre, Akkuyu Nükleer Santrali’nde bir patlama olduğuna dair kanıt yok. Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Anastasia Zoteeva açıklamasında, depremin bölgede hissedildiğini fakat Santral’de herhangi bir hasara neden olmadığını açıkladı. Zoteeva, inşaat ve montajlama operasyonlarının güvenli bir şekilde devam etmesi için gerekli önlemlerin aldığını da ekledi.

Bölgeye yakın kaymakamlıklardan Gülnar Kaymakamlığı Teyit’e yaptığı açıklamada, kendilerine Akkuyu Nükleer Santrali’nde patlama olduğuna yönelik bir bilgi gelmediğini belirtti. 

12 Mayıs 2010’da Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Türkiye’nin güney kıyısındaki Mersin ilinde dört güç ünitesine sahip, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşa edilmesini öngören anlaşması imzalanmıştı