Videonun Türkiye'deki deprem için Azerbaycan'dan gelen yardım araçlarını gösterdiği iddiası

Videonun Türkiye'deki deprem için Azerbaycan'dan gelen yardım araçlarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler eski tarihli ve depremle ilgili değil.

Araçlar Ağustos 2021’de Türkiye’deki orman yangınlarına destek amacıyla Azerbaycan'dan yola çıkan itfaiye konvoyuna ait.

6 Şubat 2023 tarihinde Güneydoğu illerinde büyük yıkıma sebep olan depremin ardından  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre 70 ayrı ülke ve 14 uluslararası kuruluştan yardım teklifi geldi. Bu ülkelerden biri de Azerbaycan.

Facebook’ta bir hesap tarafından paylaşılan videoda Azerbaycan’dan gönderilen yardım araçlarının Türkiye’ye giriş yaptığı iddia edildi.

yangin yardim

Görüntüler Kahramanmaraş depremi için gönderilen konvoya ait değil

Ancak görüntülerde yer alan konvoy Kahramanmaraş depremi sonrasında Azerbaycan tarafından gönderilen araçlara ait değil.

Video qarapapax2 isimli TikTok kullanıcısı tarafından 6 Şubat 2023’te paylaşılmış. Videodan alınan ekran görüntüleri tersine olarak aratıldığında orijinal görüntülere ulaşmak mümkün.

Görüntüler incelendiğinde kişilerin üzerindeki kıyafetlerden hareketle yaz mevsiminde çekildiği anlaşılıyor. Araç konvoyunun 2021’in Ağustos ayında Türkiye’de yaşanan orman yangınlarına destek amacıyla Azerbaycan'dan yola çıkan itfaiye konvoyuna ait olduğu anlaşılıyor.

Söz konusu araçların yangınlara yardım amacıyla Azerbaycan’dan gönderildiği ve Sarp Sınır Kapısı’ndan geçerek Türkiye’ye giriş yaptığı görülüyor. Konvoyun sınırdan geçtikten sonra Trabzon ve Samsun gibi illerde halk tarafından alkışlandığı da görüntülere yansıyor. Haber Global, Tele1, HABER EXPRES TV ve Haber Lütfen gibi Youtube kanallarında yangınların çıktığı tarihte paylaşılan benzer görüntüler mevcut.

Azerbaycan’dan arama kurtarma ekipleri ve konteyner yollandı

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Azerbaycan Türkiye’ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi ile 8 arama kurtarma köpeği yolladı. Ayrıca 1 kargo uçağı ile 2 adet yolcu uçağının da yola çıkacağı belirtildi.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı resmi internet sitesinden bugün yaptığı açıklamada Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’ndan Adana’ya gönderilen uçak ile çadır, ısıtıcı ve sahra hastanesinin içinde bulunduran 3 adet konteyner gönderildi.

deprem yardim

Öte yandan, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da Azerbaycan hızlı arama kurtarma müdahale ekiplerinin ilkinin ekipmanlarıyla birlikte Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı.

deprem ordu