Videonun Türkiye tarafından yapılan bombalamayı gösterdiği iddiası

Videonun Türkiye tarafından yapılan bombalamayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video eski tarihli.

Görüntü Suriye’de gerçekleştirilen bir bombalamadan olduğu iddiasıyla 9 Temmuz 2019’da paylaşılmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye’de Türkiye tarafından yapılan bombalamayı gösterdiği iddia edildi. 

saldırı rojava

Bir kullanıcı tarafından 9 Ekim 2019’da Twitter’a yüklenen video, şimdiye kadar 10 bin kez görüntülendi. Videoda düşen bir bombadan korunmak için yere yatan kişiler de fark edilebiliyor. 

Ancak videonun Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türkiye tarafından atılan bir bombayı gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasından aylar önce Rusya’nın Suriye’de yaptığı bir hava operasyonundan olduğu ifade edilerek paylaşılmış.

Video eski tarihli

Bahsi geçen görüntülerin orijinal halinin ilk olarak 8 Temmuz 2019’da video paylaşım sitesine yüklendiğini söylemek mümkün. Havadan atılan bir bombanın patlama anının yer aldığı videonun açıklamasında ise “İdlib’e bağlı Kafr Ein kentindeki cihatçı gruplara yapılan hava saldırısı” ifadesi yer alıyor. 

Buna ek olarak yine aynı görüntünün Suriye’de gerçekleştirilen bir bombalamadan olduğu iddiasıyla 9 Temmuz 2019’da paylaşıldığı görülebiliyor