Videonun korsan saldırısını gösterdiği iddiası

Videonun korsan saldırısını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler iki farklı videonun montajı.

Bu iki video da eski tarihli ve güncel olayları yansıtmıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Ocak 2021’de Nijerya’nın Lagos şehrinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan M/V Mozart isimli konteyner gemisi Nijeryalı korsanlar tarafından saldırıya uğramıştı. Son günlerde ise olayın güvenlik kamerası görüntüleri olduğu iddiasıyla birçok haber sitesi bir video paylaştı.

Video iki farklı korsan saldırısına ait

Videoyu InVID üzerinden tersine görsel aramayla analiz edip arattığımızda ve tarih aralığını 23 Ocak 2021’den önceye çektiğimizde, iddia görüntülerin iki ayrı videodan alındığı bilgisine erişiyoruz. 

Bunlardan ilki 23 Ocak 2012’de yüklenmiş ve açıklama kısmına saldırının 2005 Kasım’ında Somalili korsanlar tarafından Seabourn Spirit isimli bir yolcu gemisine yapıldığı belirtilmiş.

Mısır’ın İskenderiye kentinden yola çıkan Seabourn Spirit isimli yolcu gemisi 5 Kasım 2005’te iki korsan teknesi tarafından saldırıya uğramıştı. Korsanlar otomatik silahlar ve otomatik güdümlü el bombalarıyla gemiye saldırmış, geminin kaptanı ise manevralarla korsanlardan kurtulup Seyşeller’e demir atmıştı.

İkinci video ise YouTube’a 19 Eylül 2011’de yüklenmiş. Görüntülerin de Nijerya’nın Port Harcourt kentinden olduğu belirtilmiş. Geminin ismine ise yer verilmemiş. Görüntü tersine arama ile başka bir sonuç vermediği gibi bölgede çok sayıda benzer olay olduğu için hangisinden olduğunu net olarak söylemek mümkün değil.

İddia video ise bu iki videonun montajlanmış hali. Görüntülerin üzerine ise M/V Mozart’ın kaptanı Furkan Yaren’in yaptığı telsiz konuşması eklenmiş.

M/V Mozart isimli konteyner gemisinin Nijeryalı korsanlar tarafından kaçırılan mürettebatı halen kurtarılmış değil. Batı Afrika kıyılarında yaşanan korsan saldırıları uzun zamandır çözülemeyen bir sorun.