Videonun Türk F-16'sının düşürdüğü Ermeni uçağını gösterdiği iddiası

Videonun Türk F-16'sının düşürdüğü Ermeni uçağını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler eski tarihli.

2018 yılında paylaşılan video Suriye’de kaydedilmiş.

Düşürülen uçak Rusya’ya ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

YouTube’da 29 Eylül 2020’de dolaşıma giren videonun Türk F-16’sı tarafından vurulan Ermenistan’a ait SU-25 uçağını gösterdiği iddia edildi. 

su 25 catisma

Görüntüler eski tarihli

Video ilk olarak 3 Şubat 2018’de Suriye’de vurulan bir Rus uçağını gösterdiği iddia edilerek paylaşılmış. Videonun açıklamasında ÖSO’nun İdlib’de uçaksavar ile SU-25 model uçağı vurduğu ifade ediliyor

Benzer tarihlerde görüntüler farklı hesaplar tarafından da paylaşılmış. Aynı tarihli başka bir kanal tarafından paylaşılan videonun açıklamasında Suriye’deki isyancıların Rusya’ya ait bir uçağı İdlib’de düşürdüğü belirtiliyor.

Rus uçağının düşürülmesi dünyada çeşitli haber sitelerine de yansımış ve Rusya, pilotun hayatını kaybettiğini doğrulamış. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, Suriyeli muhaliflerin omuzdan atılan füzeleri kullanmasının tüm devletler için büyük bir tehlike olduğunu söylemiş.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde bir süredir yaşanan gerginlik Eylül sonunda çatışmaya dönüştü. Konu hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Ermenistan 29 Eylül 2020’de bir Türk F-16’sının kendilerine ait bir SU-25 tipi uçağı düşürdüğünü iddia etti. Türkiye ve Azerbaycan ise bu iddiaları yalanladı.