Videonun Trump’ı gördüğü için korkudan bağıran çocukları gösterdiği iddiası

Videonun Trump’ı gördüğü için korkudan bağıran çocukları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılan videoya göre ABD Başkanı Trump, bir anaokulu ziyareti sırasında bir sınıfa giriyor ve sınıftaki çocuklar korkudan çığlık çığlığa kalıyordu.

İlgili video ilk olarak Jimmy.veg isimli bir Instagram hesabında yayınlanmış ve yalnızca o hesap üzerinden son bir haftada 151 binin üzerinde kişi tarafından görüntülenmişti.

https://www.instagram.com/p/BhDBdGnDTqC/?taken-by=jimmy.veg

Bir internet sitesinin haberine göre videoyu 50 Cent de kendi Instagram hesabı üzerinden paylaşmış ve sonuç olarak bu klip kısa zamanda 3 milyonun üzerinde kişiye ulaşmıştı.

Ancak videonun Trump’ı gördüğü için bağıran çocukları gösterdiği iddiası doğru değil.

İki farklı video klip birleştirilmiş

Video montaj. Videonun ilk kısmı, Trump’ın Las Vegas’ta bulunan bir okulu ziyareti sırasında çekilen video kayıtlarından alınmış. Farklı haber siteleri üzerinden bu çekimlere ulaşmak mümkün. Fox 10 isimli haber kanalının 5 Ekim 2016 tarihinde paylaştığı videonun 23. saniyesinde ilgili kare yer alıyor.

Çocuklar tavşan kostümlü maskottan korkuyor

Videonun ikinci kısmında, bağıran çocukların yer aldığı kesit ise bir başka videodan alınmış. ABD’li ünlü sunucu Jimmy Kimmel, çocukların bu tepkisini gösteren videoya bir programında yer veriyor. Video izlendiğinde anlaşılıyor ki çocuklar aslında Paskalya Bayramı için kostüm giymiş bir tavşan maskotundan korkuyor.