⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun Taliban'ın yüzü açık diye bir kadını sokak ortasında öldürdüğünü gösterdiği iddiası

Videonun Taliban'ın yüzü açık diye bir kadını sokak ortasında öldürdüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2015 yılında Suriye’de El-Kaide’nin Suriye kolu El Nusra örgütü üyesi tarafından zina yapmakla suçlanan bir kadının infaz anını gösteriyor.

Görüntüler İdlib kentindeki bir kasabada kaydedilmiş.

Görüntüler 2015’te dolaşıma girdiğinde de tepkiyle karşılanmış, Türkiye'de haberlerde de yer almıştı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Afganistan’da yönetimi ele alan Taliban’ın yüzü açık diye bir kadını infaz ettiği anları gösterdiği iddia edildi.

talibaninyuzuacikdiyebirkadinioldurduguiddiasi

Video Suriye’den ve 2015 tarihli

Videodan aldığımız kesitlerle tersine görsel arama yaptığımızda videonun Afganistan’dan olmadığı anlaşılıyor. Üstelik güncel de değil.

Video 2015 yılında Suriye’de El-Kaide’nin Suriye kolu El Nusra örgütü üyesi tarafından zina yapmakla suçlanan bir kadının infaz anını gösteriyor. Görüntüler o dönem büyük oranda El Nusra kontrolünde olan İdlib kentindeki Ma'arrat al-Numan kasabasında kaydedilmiş. Görüntülerde kolları arkadan bağlı görünen kadına diz çökmesi emrediliyor. Kadınla ilgili karar açıklanıp, kadının şeriat mahkemesi tarafından ölüme mahkum edildiği belirtiliyor. Ardından bir militan tarafından kafasından vurularak öldürülüyor.

suriye2015kadininfazhaberi

Görüntüler 2015’te dolaşıma girdiğinde de tepkiyle karşılanmış, Türkiye’de de haberlerde yer almıştı. Videodaki Arapça konuşmalar ve duvar yazısı da videonun kaydedildiği yerin Suriye olduğunu destekler nitelikte. Taliban büyük oranda Afganistan’daki etnik Peştunlardan oluşuyor. Dolayısıyla da örgüt içinde ağırlıklı olarak Peştuca konuşuluyor.

Afganistan’da yönetimi tamamen ele geçiren Taliban’ın kadınlara ve kız çocuklarına yönelik uygulamalarının nasıl olacağı endişe konusu. 1990’lı yılların sonlarında ülkeyi bir süreliğine yönetme imkanı yakalayan Taliban, kadınların burka giymesini zorunlu hale getirmişti. Günümüzde Taliban’ın kadınlara yönelik geçmişe nazaran daha ılımlı açıklamalarına rağmen kaygılar devam ediyor.