Videonun tabela çarpan bir muhabiri gösterdiği iddiası

Videonun tabela çarpan bir muhabiri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler montajlanmış.

Orijinal görüntülerde spiker yayını kaza geçirmeden tamamlıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya ve haber sitelerinde yer alan bir videoya göre, RTE isimli kanal için canlı yayın yapan bir muhabirin suratına trafik tabelası çarpıyor. 

muhabir

İddiaya göre olay sonrasında yaralanan muhabir hastanelik oldu. Haberlerde görüntülerin ABD’deki Irma kasırgası sırasında kaydedildiği de vurgulanıyor.

Görüntüler montajlanmış

Google’da anahtar kelimelerle arama yaptığımız zaman  RTE News’de muhabir olarak çalışan Teresa Mannion'ın,  2015 yılında İrlanda’yı etkisi altına alan fırtına koşullarını görüntülemek için sokağa çıktığı bilgisine erişiyoruz. 

Görüntülerin orijinal hali RTE News tarafından da paylaşılıyor. Buna göre muhabir yoğun fırtına altında konuşarak bulunduğu Galway kentinde insanların sokağa çıkmamasını ve temkinli davranmasını söylüyor. 

Videonun tamamı izlendiğinde canlı yayın sırasında herhangi bir kaza olmadığı görülebiliyor. Bir kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen orijinal görüntüler de aynı söz konusu. 


Mannion
’ın canlı yayındaki istekli ve ısrarlı konuşması sosyal medyada ilgi görmüş. İnternet kullanıcıları haber görüntülerinden eğlenceli içerikler çıkarmış. Hatta bir remix bile hazırlamışlar.

tabela

Britanya’da teyitçilik yapan FullFact de görüntülerin montaj olduğunu ifade eden bir analiz yayınladı.