Videonun Suudi Arabistan'da araba süren kadınların dövüldüğünü gösterdiği iddiası

Videonun Suudi Arabistan'da araba süren kadınların dövüldüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, 2014 yılında Riyadh’ta bir alışveriş merkezinde bir kadını kaçırmak isteyen silahlı adamın, içlerinde güvenlik görevlilerinin de olduğu bir grup tarafından yakalanma anına ait.

Arapça yayın yapan ve şüpheli haberleri resmi kaynaklardan doğrulayan No Rumors isimli web sitesinde ve Twitter hesabında da bu videonun kadınların araba kullanmasıyla bir ilgisi olmadığı aktarıldı.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla, Suudi Arabistan´da, kadınların araba kullanmalarına izin verilmesinin ardından yolları kesen erkeklerin kadınları arabalarından çıkartıp linç ettikleri iddia edildi. Bu video, Atatürk Sevdalıları isimli Facebook sayfasında 7 binden fazla, Şüpheci Tanrı isimli Facebook sayfasında ise 4 bine yakın paylaşıldı. Ayrıca Twitter’da da pek çok hesap tarafından paylaşıldı.

arabsitan kadin sofor saldırı

Ancak bu video ile birlikte paylaşılan, Suudi Arabistan’da araba süren kadınların arabadan çıkarılarak linç edildiği iddiası doğru değil. Video, 2014 yılında Riyadh’ta bir alışveriş merkezinde bir kadını kaçırmak isteyen silahlı adamın, içlerinde güvenlik görevlilerinin de olduğu bir grup tarafından yakalanma anına ait.Arapça yayın yapan ve şüpheli haberleri resmi kaynaklardan doğrulayan No Rumors isimli web sitesinde ve Twitter hesabında da bu videonun kadınların araba kullanmasıyla bir ilgisi olmadığı aktarıldı.

kadın saldırı arabistan

“Mitlerle Savaş” isimli Facebook sayfasında da bu videonun kadın sürücüleri linç edenleri gösterdiği iddiasının yanlış olduğunu belirtti.

Kadınları tehdit eden bir kişi gözaltına alınmıştı

Suudi Arabistan’da kadınların araba sürmesi önündeki yasağın kalkacağının 26 Eylül’de açıklanmasının ardından bir adam sosyal medya hesabından araba kullanan kadınları ve arabalarını yakmakla tehdit etmişti. CNN’in haberine ve Suudi Arabistan yetkililerinin Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre 29 Eylül’de bu kişi gözaltına alındı.

Ayrıca bu kararın açıklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı açıklamada kadın ve erkek için geçerli olan trafik kurallarına uyulması konusunda hassas olduklarını ve güvenliği bozacak herhangi bir harekete izin verilmeyeceğini açıklamıştı.