Videonun Suudi Arabistan’a 100 yıl sonra yağan karı gösterdiği iddiası

Videonun Suudi Arabistan’a 100 yıl sonra yağan karı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video 2021’den ve Suudi Arabistan’ın Tebük şehrindeki kar yağışını gösteriyor.

Suudi Arabistan’da 2013’ten bu yana farklı zamanlarda kar yağışları meydana gelmiş.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlardaki videonun, Suudi Arabistan’a 100 yıl sonra kar yağdığını gösterdiği iddia edildi. 

Şubat 2023’te paylaşılan video dünyada da yankı uyandırdı.

suudi arabistan 100 yil kar iddia gorseli

Video 2021 yılından

İddiada yer alan videodan kareleri tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda görüntülerin 2021 yılında gündeme geldiğini tespit ediyoruz.

Video, BAE’de bulunan Sharjah Radyo ve Televizyon Kurumunun Twitter hesabından 18 Şubat 2021’de “Suudi Arabistan, Tebük’de kar yağışı” ifadeleri ile paylaşılmış. 

suudi arabistan deve 2021 kar kanit

Konuyla ilgili çıkan haberlere göz attığımızda videonun Suudi Arabistan’ın Tebük şehrinden olduğu ve ülkenin kuzeybatısında bulunan “Jebel Al Lawz” isimli dağdaki yoğun kar yağışını gösterdiği belirtilmiş. Yani görüntüler eski.

Suudi Arabistan’a 100 yıl sonra kar yağmadı

Suudi Arabistan’a 100 yıl sonra kar yağdığı iddiası da gerçeği yansıtmıyor. Konuyla ilgili anahtar kelimeler üzerinden araştırma yaptığımızda Suudi Arabistan’da 2013, 2016, 2018, 2019, 2020, 2022 ve 2023 yıllarında kar yağışı meydana geldiğine ilişkin haberler bulunuyor. 

Dünya Meteoroloji Örgütü iklim izleme ve politika başkanı Omar Baddour da, iddiadaki videonun gündeme gelmesinden sonra 2021’den önce Suudi Arabistan’da kar yağışı olduğunu belirtmiş. 

Baddour, kış aylarında kutup bölgelerden gelen soğuk hava girişinin nadiren de olsa güneye, Suudi Arabistan’a doğru ilerleyebileceğinden söz etmiş. Bölgede yeterince nem varsa, hava ve yüzeyde sıcaklık sıfıra yakın ve altında ise çöl bölgesinde bile kar yağışının olabileceğinden bahsetmiş. 

Suudi Arabistan’ın iklimi

Suudi Arabistan, yarı kurak bir iklime sahip. Ülkenin güneybatısı dışında bölge çöl iklimi ile karakterize ediliyor.

Suudi Arabistan’da kış aylarında sıcaklıklar dokuz ila 23 derecede değişiklik gösteriyor. En soğuk kış aylarında bile kar yağışı nadiren meydana geliyor. Suudi Arabistan’da kar yağışları ülkenin kuzey bölgelerindeki dağlık kesimlerinde oluşuyor. 2021 yılında Sahra Çölüne 50 yıl sonra ve 2016’da Mekke ve Medine’ye 85 yıl sonra kar yağışları meydana gelmiş.