Videonun Suriye'deki bir stadyumda 'Çav Bella' şarkısını söyleyen taraftarları gösterdiği iddiası

Videonun Suriye'deki bir stadyumda 'Çav Bella' şarkısını söyleyen taraftarları gösterdiği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, Suriye’nin Lazkiye kentindeki bir stadyumda yer alan taraftarları gösterdiği iddia edildi. Videoda taraftarların “Bella Ciao” isimli şarkıyı söylediği de fark edilebiliyor.

suriye lazkiye

Bir kullanıcı tarafından 21 Ocak 2019’da Twitter’da paylaşılan video 2 bin kullanıcı tarafından beğenildi. Buna karşılık bazı kullanıcılar ise söz konusu videonun Suriye’den olmadığına yönelik iddialarda da bulundu.

Videonun Suriye’deki bir stadyumda bulunan taraftarları gösterdiği iddiası doğru. Görüntülerde yer alan ve Bella Ciao şarkısını söyleyen Ultras Blues isimli taraftar grubu Suriye’nin Lazkiye şehrini temsil eden takımlardan biri olan Hutteen SC’yi destekliyor. Görüntüler ise 21 Eylül 2018’de Hutteen SC ve Taliya SC kulüpleri arasında oynanan Suriye Birinci Ligi’nin açılış haftasında kaydedilmiş.

Huttten SC Lazkiye şehrinin takımı

Söz konusu videonun, Hutteen SC’yi destekleyen Ultras Blues isimli taraftar grubu tarafından 24 Eylül 2018’de video paylaşım sitesi YouTube yüklendiği görülebiliyor. Aynı video yine grubun Facebook hesabında da paylaşılmış. Ayıca videonun sol altında şarkının ve grubun isminin de yer aldığı fark ediliyor. 

Ultras Blues’un bu paylaşımına yorum olarak gönderilen ve başka bir açıdan çekilen görüntülerde de grubun Bella Ciao’yu söylediği anlar görülebiliyor.

Ultras Blues isimli taraftar grubunun Ciao Bella şarkısını söylediği görüntüler ise 21 Eylül 2018’de Hutteen SC ve Taliya SC kulüpleri arasında Esad Stadyumu’nda oynanan Suriye Birinci Ligi’nin ilk hafta maçından. Hutteen SC’nin 1-0’lık skorla galip geldiği maçın hikayesinin anlatıldığı bir videoda da söz konusu şarkının söylendiği ana dair görüntüler izlenebiliyor.

Yine Ultras Blues’un Facebook hesabından paylaşılan ve farklı bir açıdan çekilen bir başka videoda da taraftarların Bella Ciao isimli şarkıyı söylediği görülebiliyor. Hutteen SC’yi destekleyen taraftarlar maçları izlerken çeşitli enstrümanlar da kullanıyor.

hutteen scHutteen SC maçlara mavi beyaz formaylaçıkıyor.

hutten sc suriye

sc hutteen suriye 1024x680

Taraftarların üzerindeki formalarda Hutteen ifadesinin yer aldığını fark etmek mümkün.

1945 yılında kurulan ve Suriye Birinci Ligi’nde mücadele eden Hutteen SC şu an ligde 8. sırada bulunuyor. Hutteen SC’nin logosunda da Lazkiye ifadesinin de yer aldığı fark edilebiliyor. Takım iç saha maçlarını ise Lazkiye’deki 28 bin izleyici kapasiteli Esad Stadyumu’nda oynuyor. Google’a Esad Stadyumu’ndan yüklenen Şubat 2018 tarihli bir fotoğrafta da Ultras Blues grubunun maçtaki yerini aldığı görülebiliyor.

hutteen sc logo

Lazkiye’de iç savaşın devam ettiği 2017 yılında, şehrin iki büyük takımı Tishreen ve Hutteen karşı karşıya gelmiş, maçı da binlerce taraftar stadyumdan takip etmişti.

Sonuç olarak görüntülerin Suriye’deki bir stadyumda bulunan taraftarları gösterdiği iddiası doğru. Ultras Blues isimli taraftar grubu Lazkiye takımlarından Hutteen SC’yi destekliyor. Görüntüler ise 21 Eylül 2018’de Suriye Birinci Ligi’nin ilk haftasında kaydedilmiş.