Videonun sokakta gerçek kılıçla dolaşan mültecileri gösterdiği iddiası

Videonun sokakta gerçek kılıçla dolaşan mültecileri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda görünenler, Eskişehir’de çekimi devam eden Mahsusa Trablus isimli dizinin setindeki çalışanlar.

Yapım şirketinin yolladığı polis tutanağında kılıçların plastik olduğu ve videodaki kişilerin Türk vatandaşı olduğu bilgisi yer alıyor.

Figüran oyuncuların katıldığı kılıç eğitimi sırasında çekilen videoda, iddia videosundaki kişilerden biri tespit edilebiliyor.

Mahsusa Trablus dizisinin çekimlerinin bir bölümünün Eskişehir’de yapılacağı duyurulmuştu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da videodakilerin prodüksiyon şirketinin Türk çalışanları olduğunu açıkladı.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, videonun elinde gerçek kılıçla dolaşan yabancı uyruklu üç kişiyi gösterdiği öne sürüldü. 

eskisehir yabanci uyruklu kisilerin kilicla gezdigi iddiasipng

Videodaki kılıçlar dizi setinde kullanılıyor

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yapıldığında, görüntünün eski tarihli ya da farklı bir lokasyondan olduğuna dair herhangi bir sonuçla karşılaşılmıyor. 

Paylaşıma gelen yorumlarda, videonun Eskişehir'de çekimi devam eden Mahsusa Trablus isimli dizinin setinde kaydedildiğinden bahsediliyor. Bunun üzerine yönümüzü dizi setine çeviriyoruz.

Konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Teyit, dizinin yapım şirketi A23 Medya’ya ulaştı. Yapım şirketi, videodaki kişilerin dizinin yan oyuncuları olduğunu söyledi:

“Dizinin yan oyuncuları, hem konakladıkları hem de çekim ön çalışmalarını yaptıkları otelden, çekimlerin yapıldığı Alpu ilçesine gitmek için otelin arkasında bulunan otoparktaki dizi çekim araçlarına giderlerken görüntülenmişlerdir. Kılıçlar ise tahta ve plastik içerikli malzemelerden oluşmaktadır. Görüntüdeki üç kişi de Türk vatandaşıdır.”


A23 Medya, olayla ilgili tutulan polis tutanağını da iletti. Teyit, videodaki kişilerin isim bilgilerini, konakladıkları oteli ve kimlik numaralarını gizledi. Kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.  

eskisehir polis tutanagi

Tutanağa göre görüntülerdeki kişilerin elindeki kılıçlar da gerçek değil. Kılıçlar dizi setinde kullanılan aksesuarlardan biri. 

Yapım şirketinin ilettiği eğitim videosunda, kılıçların kullanıldığı görülüyor. Ayrıca figüran oyunculardan biri, eğitim videonun yedinci saniyesinden itibaren tespit edilebiliyor.

kilic egitimi gorselpng

Mahsusa Trablus dizisinin yayınlanacağı 2021’de duyurulmuş ve çekimlerin bir bölümünün Eskişehir’de yapılacağı basına yansımıştı. Dizinin konusu gerçek bir ajan hikayesine dayanıyor ve ana karakterler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Zenci Musa ve Enver Paşa yer alıyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da videodaki kişilerin bir film şirketinin Türk çalışanları olduğunu açıkladı.

ismail catakli aciklamapng

İddiayı Malumatfuruş da yanlış olarak değerlendirdi.