Videonun Sinan Oğan’ın istifa ettiğini gösterdiği iddiası

Videonun Sinan Oğan’ın istifa ettiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler Sinan Oğan’ın Muharrem İnce’yi 15 Nisan 2023’teki ziyaretinden.

Sinan Oğan ve Muharrem İnce seçim güvenliği üzerine görüşmüş.

Videoda Sinan Oğan’ın istifa ettiğine dair bir açıklama yok.

Geçtiğimiz günlerde dolaşıma giren bir videoda Sinan Oğan’ın istifa açıklaması yaptığı iddia edildi. 

ogan istifa paylasim tespiti

Videoda Sinan Oğan ve Muharrem İnce seçim güvenliği hakkında konuşuyor

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan 15 Nisan’da Memleket Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret etmişti. İkili görüşmelerini tamamladıktan sonra basına yaptıkları açıklamada seçim güvenliği konusundaki endişelerini ve bununla beraber almayı düşündükleri önlemleri dile getiriyor.

Sinan Oğan istifa etmekten söz etmiyor

İddia video Sözcü TV’den alınan kesitle çeşitli mecralarda “Sinan Oğan istifa etti” notuyla paylaşıldı. Fakat açıklama ile birlikte paylaşılan kesit incelendiğinde böyle bir beyana rastlamıyoruz. Görüntülerin tam hali izlendiğinde, Sinan Oğan’ın istifa açıklaması bulunmadığını görüyoruz.

15 Nisan’da yapılan basın açıklamasını gösteren video 12 Mayıs’ta dolaşıma girmiş. Fakat Sinan Oğan 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde diğer adaylarla birlikte ATA İttifakı’ının Cumhurbaşkanı adayı olarak pusulada yer aldı. 

Bu Sinan Oğan'ın seçim güvenliği gündemiyle yaptığı tek ziyaret değil

Seçim güvenliği gündemiyle çeşitli ziyaretler yapan Oğan, bu kapsamda İnce’den önce 12 Nisan’da Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşmüştü. Zira açıklamasında Oğan, aynı gündemi konuşmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da randevu talep edeceğinden de bahsetmiş. 

Sinan Oğan 2015 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adayıydı. Daha sonrasında MHP’den ihraç edilen Oğan, Cumhurbaşkanlığı adaylığını da “Türk milliyetçilerinin bağımsız Cumhurbaşkanı adayı” açıklamasıyla duyurmuştu. Oğan’ın güncel olarak sürdürdüğü görev TÜRKSAM Başkanlığı, bu görevinden de istifa ettiğine dair bir açıklama yer almıyor. Dolayısıyla Oğan’ın istifa ettiği iddiası da gerçeği yansıtmıyor.