Videonun seçim sonrası Roma'da AB bayrağı yerine İtalyan bayrağı asıldığını gösterdiği iddiası

Videonun seçim sonrası Roma'da AB bayrağı yerine İtalyan bayrağı asıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2013 yılından.

CasaPound isimli siyasi hareket Aralık 2013’te AB Komisyonu İtalya ofisi önünde eylem yapmıştı.

İtalya'da 25 Eylül 2022’de yapılan genel seçimlerde aşırı sağcı parti İtalya’nın Kardeşleri galip geldi. İtalya’nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni’nin ülkenin ilk kadın başbakanı olması bekleniyor. 

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda ise seçimin ardından Roma’da Avrupa Birliği bayrağının indirildiği, yerine İtalyan bayrağı asıldığı iddia edildi. Video, Avrupa Birliği’nin sonuna gelindiği yorumlarıyla paylaşıldı. 

italya bayragi ab bayragi iddiasi

Video 2013 yılında CasaPound hareketinin İtalya’daki protestosundan 

Videoyla ilgili tersine görsel arama sonuçlarına göre, görüntüler 2013 yılından. 14 Aralık 2013’te Avrupa Birliği Komisyonu binasının önünde CasaPound isimli bir siyasi hareket İtalya’daki kemer sıkma politikalarına karşı bir eylem düzenlemişti

italya eylem goruntu

Protesto sonrası çıkan olaylarda CasaPound hareketinin başkan yardımcısı Di Stefano tutuklanmıştı. Olay İtalyan basınında da yer almıştı. 

Anahtar kelimelerle yapılan aramalarda da seçim sonrası AB binasından bayrak indirildiği ve İtalyan bayrağı çekildiği yönünde bulguya rastlanmıyor.

Giorgia Meloni hükümetinin Avrupa Birliği konusunda alacağı tavır ülkede merak edilen konulardan biri. Uzmanlarca, İtalya’nın Meloni hükümetiyle birlikte, hukukun üstünlüğü, yerel sivil haklar, azınlık hakları ve göç politikası gibi bir dizi konuda Brüksel ile çatışabileceği düşünülüyor.