⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun savaştan kaçan Azerbaycanlıları gösterdiği iddiası

Videonun savaştan kaçan Azerbaycanlıları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Azerbaycan’da değil Türkiye’de kaydedilmiş.

Videoda Türkçe ve Arapça konuşulduğu duyulabiliyor.

Video 2014 yılında “Askere kimlik soran PKK’lıyı yumruk manyağı yapan üsteğmen” başlığıyla paylaşılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Askerler ile sivil kıyafetli bazı kişilerin tartıştığı bir video, bazı telegram kanallarında savaştan kaçan Azerbaycanlı oldukları iddiasıyla dolaşıma girdi.

azerbaycan iddia videosu

30 Eylül 2020 tarihinde paylaşılarak Azerbaycanlı “kurtarıcılara” ait olduğu iddia edilen videoda üniformalı askerlerle tartışmanın şiddete döndüğü ve sivillerin askerlerden kaçtığı görülüyor. 

Video Türkiye’de kaydedilmiş

İddia konusu video, 23 Ağustos 2014 tarihinde Türk kaynaklarca “Askere kimlik soran PKK’lıyı yumruk manyağı yapan üsteğmen” başlığıyla paylaşılmıştı. Paylaşımlara göre askerler kendilerine kimlik soranlarla tartışıyorlardı. Videoda askerlerin ve sivillerin Türkçe konuştuğu açıkça duyulabiliyor. Videonun sonunda kaçan kişiler ise Arapça konuşuyor.

Paylaşıldığı dönemde Türk basınında da yer bulan videoda, sivillere ait hiçbir askeri araç bulunmuyor. Kaçan kişiler sivil araçlarına binerken, tartışma sırasında yakında duran askeri araçtan uzaklaşıyorlar. Araç plakalarının Türkiye’ye ait oluşu ve bazı araçlar üzerindeki Türkçe yazılar da dikkat çekiyor.

azerbaycan iddia videosu araba yazilar

Araçlardan birinde bulunan yazı.

azerbaycan iddia videosu araba plaka

Aracın plakasının Türkiye’ye ait olduğu görülebiliyor.

Ayrıca Azerbaycanlı oldukları iddia edilse de, ateşli silah ya da üniformaları bulunmayan kişilerin sivil oldukları da görülebiliyor. 

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül 2020 tarihinde başlayan çatışmaların ardından iki ülkede de yaşanılan kayıplar dünyada ses getirmişti.