Videonun satın alınabilen yapay insanı gösterdiği iddiası

Videonun satın alınabilen yapay insanı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video sinema filmi için üretilen bir mankeni gösteriyor. Mankenler satışta değil.

Manken, protez makyaj ve görsel efekt sanatçısı Tenille Shockey tarafından Kanada filmi Violation için üretilmiş.

Sanatçı Shockey’nin profilinde farklı dizi ve sinema yapımları için ürettiği benzer çalışmalar görülüyor.

Sosyal medyada paylaşılan videonun yapay bir insanı gösterdiği öne sürüldü. Paylaşımlarda, bu yapay insanların daha çok erkekler tarafından sipariş edildiği de iddia edildi. Bazı sosyal medya kullanıcıları videoyu, insanların klonlarak dublörleri yerine kullanılacağı komplo teorileriyle de ilişkilendirdi. 

yapay insan iddiasi

Video sinema filmi için üretilen bir mankeni gösteriyor

Tersine görsel arama sonucuna göre, video sinema sektörü için üretilen mankenleri gösteriyor. Mankenleri üreten kişi ise protez makyaj ev FX sanatçısı Tenille Shockey.

Paylaşılan videodaki mankene, Tenille Shockey’in Instagram sayfasından ulaşılabiliyor. Videodaki manken, Kanada yapımı Violation filmi için üretilmiş.

Shockey 10 gün süren yapım sürecini şöyle anlatıyor: “Silikonu doğrudan can döküm kalıplarına döktüm ve armatürleri ayrı ayrı ekledim, sonra parçaları birleştirdim. Kalıbı boyadım ve saç çizgisi, kaşlar ve kirpiklere şekil verdim.”

Sanatçı, filmde beyzbol saldırısına uğradığı için mankeni darbelerle şekillendirdiği video görüntülerini de paylaşmış. Video, “sahte” notu düşülerek paylaşılmış. Mankenin protez tasarım haline de ulaşılabiliyor.

Sanatçının Instagram sayfasında paylaştığı yapım aşaması görselleri ve film sahneleri kıyaslandığında mankenin filmdeki oyunculardan Jesse LaVercombe’yi temsil ettiği anlaşılıyor.

violation film sahnesi

Filmden alınmış fotoğraf (üstte) ve Tenille Shockey’in paylaşımı (altta).

Tenille Shockey bu mankenleri sinema sektöründe kullanılmak üzerine ürettiği için parayla satılmıyor. Yani “daha çok erkeklerin sipariş etmesi” ya da yapay insan üretiminin seri üretime geçmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Sanatçı Tenille Shockey’in profilinde farklı dizi ve sinema yapımları için ürettiği benzer çalışmalar görülüyor.

ornek manken