Videonun Sapanca'da bacakları kesilen köpeğin Suriyeli çocuklar tarafından işkenceye uğradığını gösterdiği iddiası

Videonun Sapanca'da bacakları kesilen köpeğin Suriyeli çocuklar tarafından işkenceye uğradığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

hassas goruntu

Sosyal medyada yaygın bir biçimdepaylaşılan videonun Sapanca’da bacakları kesildikten sonra ölüme terk edilen köpeği gösterdiği iddia edildi. Ayrıca iddialarda videodaki çocukların da Suriyeli olduğu belirtildi.

Video, kısa bir süre içerisinde yalnızca bir Facebook sayfası üzerinden 2 bin 500’ün üzerinde kişi tarafından paylaşıldı, toplamda 35 binin üzerinde kullanıcı tarafından görüntülendi.

İddiaya Bir Haber Oku isimli internet sitesinde de bu şekilde yer veriliyor. Öte yandan video, Sapanca’daki yavru köpeğe benzer işkence görüntüsü başlığı altında İHA tarafından da yayınlanmış ve daha sonra görüntüler çeşitli haber sitelerinde yer almış gözüküyor. İHA’nın haberinde görüntülerin kaynağına ilişkin bir veri bulunmuyor.

Ancak videonun Sapanca’da bacakları kesilen köpeğin Suriyeli çocuklar tarafından işkenceye uğradığını gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu videonun en erken 9 Ağustos 2016 tarihinde bir Facebook sayfasında paylaşıldığı görülüyor.

Geçtiğimiz hafta Ürdün merkezli bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan paylaşıma göre ise görüntüler Ortadoğu’daki bir ülkeden.

Görüntüler Ortadoğu’da bir ülkeden

suriyeliler kopek sakarya

Videonun Türkiye’de yaygın bir biçimde paylaşıldığının görülmesinin ardından görüntülerin Ortadoğu’daki bir ülkeden olduğunu belirten kurum, bu paylaşımına bir ek yaparak videonun Türkiye’de yavru bir köpeğin öldürülmesine ilişkin gerçekleşen olayla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirtti.

Sapanca’da gerçekleşen olayda şüpheli kişi gözaltında

Sapanca Savcılığı tarafından ormanlık bir alanda bacakları kesik halde bulunan yavru köpeğe ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ise bir kişinin şüpheli olarak gözaltına alınmış olduğu biliniyor.

sakarya kopek

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan basın açıklamasına göre olayın meydana geldiği bölgede çalışma yürüten bir kepçe operatörü olayın şüphelisi olarak gözaltına alınmış durumda.

Özetle, sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan videonun Sapanca'da bacakları kesilen köpeğin Suriyeli çocuklar tarafından işkenceye uğradığını gösterdiği iddiası doğru değil. Videonun en erken 9 Ağustos 2016 tarihinde bir Facebook sayfasında paylaşıldığı görülüyor.