Videonun salgın sırasında Diyarbakır'daki insanları balkonlarda şarkı söylerken gösterdiği iddiası

Videonun salgın sırasında Diyarbakır'daki insanları balkonlarda şarkı söylerken gösterdiği iddiası

Bulgular

Video Diyarbakır’dan değil; İtalya’da Mart 2020’de kaydedilmiş.

Duyulan şarkının ismi Şemle ve videoya montajlanmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 31 Mart 2020’de paylaşılan bir videonun, salgın sebebiyle evlerinden çıkamayan Diyarbakırlıların balkondan şarkı söylediğini gösterdiği iddia edildi. Bazı Twitter kullanıcıları tarafından paylaşılan videolardan biri, tek başına bin 700 retweet ve yaklaşık 8 bin 700 beğeni aldı.

Ancak video Diyarbakır’dan değil; İtalya’da Mart 2020’de kaydedilmiş. Videoda duyulan şarkının ismi Şemle ve videoya montajlanmış. 

Videoya şarkı sonradan eklenmiş

Videodan alınan ekran görüntüleri internette aratıldığında karşımıza ilk olarak 13 Mart 2020’de Sicilyalı politikacı Lillo Fretto’nun paylaşımı çıkıyor. Görüntüler Sicilya bölgesinin Agrigento şehrinden. Aynı video İtalyan basınında da Sicilya’dan diye paylaşılmış

agrigento sicilya fb paylasimi min

Sicilya’da kaydedilen görüntüde İtalyanların Ciuri Ciuri isimli şarkıyı seslendirdikleri anlaşılıyor.

Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan videoda ise Kolan müzik topluluğunun 2015’de seslendirdiği Şemle isimli Kürtçe şarkı duyuluyor. Yani şarkı iddia konusu videoya sonradan eklenmiş.

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı henüz ilan edilmedi

İtalya, COVID-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri. 10 Mart 2020’de ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Video da o tarihten sonra evinden çıkamayan İtalyanların balkonda şarkı söyleyerek moral buldukları bir anı gösteriyor. 

İddia yanlış bilgi içeren videoları tanımlama rehberindeki “tahrif” kategorisinde değerlendirilebilir.