Videonun roket kullanan Ermenistan askerini gösterdiği iddiası

Videonun roket kullanan Ermenistan askerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video çatışmaların öncesinde, Eylül başında çekilmiş.

Görüntü Rusya’da düzenlenen Uluslararası Ordu Yarışları 2020 sırasında kaydedilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Omzundaki silah alev alan bir askeri gösteren videonun Ermenistan Azerbaycan çatışması sırasında kaydedildiği iddia edildi. Facebook’ta 4 milyondan fazla kez görüntülenen videoda Ermeni olduğu söylenen askerin içine düştüğü zor durum alay konusu edilmiş.  

Video Eylül’de yayınlanmış  

İddia görüntüyü tersten arama yöntemiyle arattığımızda videonun 6 Eylül’de, yani 27 Eylül tarihinde başlayan Azerbaycan Ermenistan çatışmasından önce dolaşıma girdiği bilgisine ulaşıyoruz. 9 Eylül’de “Militaryleak” isimli bir sitede de görüntünün Rusya’dan olduğu ve silahın da 9K38 Igla MANPAD isimli Rus yapımı roket olduğu bilgisine yer verilmiş. Aynı video 7 Eylül’de YouTube’da, sonrasında da Reddit’te paylaşılmış. 

 

Haberi Rusça kaynaklardan taradığımızda 6 Eylül tarihli bir içeriğe de erişiyoruz. Haber aynı tarihlerde Türkiye’de de yayınlanmış. Yani Azerbaycan Ermenistan çatışmaları sırasında çekilmiş olması mümkün değil. 

rusya 2

Görüntü Uluslararası Ordu Oyunları’ndan

Haberlerde görüntünün Rusya’da beş yıldan bu yana düzenlenen ve bu sene 23 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında yapılan International Army Games (Uluslararası Ordu Oyunları) adlı yarışmada kaydedildiği belirtiliyor. Detaylarda kazanın silahın namlusu sıkıştığı için yaşandığı anlatılmış.

Yarışma hakkındaki detaylara Uluslararası Ordu Oyunları 2020’nin internet sitesinden de ulaşılabiliyor. Görüntülerin kaydedildiği “Clear Sky” kategorisindeki yarışacak askerlerin MANPAD isimli silaha ihtiyaçları olduğu da belirtilmiş. 

rusya 3

MANPAD, omuzda taşınan uçaksavar bir roket sistemi, 1983 yılında Sovyetler Birliği tarafından geliştirilmiş