Videonun Rishi Sunak'ın ofisini başbakan olduktan sonra kutsamasını gösterdiği iddiası

Videonun Rishi Sunak'ın ofisini başbakan olduktan sonra kutsamasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2020’de Rishi Sunak başbakan değilken kaydedilmiş.

Sunak o dönem Maliye Bakanı görevindeydi.

Videonun çekildiği yerin Maliye Bakanlığı konutu olduğu farklı fotoğraflardan doğrulanıyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Britanya Başbakanı Rishi Sunak’ın resmi olarak göreve başlamadan önce çalışma ikametgâhı olan başbakanlık konutunu Hindu inancına göre kutsadığını gösterdiği iddia edildi. 

Videoda Rishi Sunak’ın kapı önünde mum yaktığı görülüyor.

ekran goruntusu 2022 11 03 211118 video

Video 2020 yılından

Videodan aldığımız kesitlerle tersine görsel arama yaptığımızda görüntülerin güncel olmadığı anlaşılıyor. Video, 12 Kasım 2020 tarihinde Rishi Sunak Maliye Bakanlığı görevindeyken kaydedilmiş.

rishi sunak twit logolu iddia tweeti

Rishi Sunak, Hindu geleneğinde yer alan Diwali festivali öncesi Maliye Bakanlığı konutunun önünde mum yakıyor. Işık festivali olarak da bilinen Diwali festivalini Hintliler evlerinin dışında mum ve kil lambaları yakarak kutluyor. Sunak da görüntülerde bu ritüeli yerine getiriyor.

Farklı fotoğraflardan ve açılardan baktığımızda görüntülerin Sunak’ın Maliye Bakanlığı konutunun önünde kaydedildiği görülüyor.

Britanya’da Downing Street’te yer alan başbakanlık resmi konutların ve ofislerin yer aldığı binanın bir bölümü Maliye Bakanlığı konutuna ait. Binayı incelediğimizde Maliye Bakanlığı konutunun duvarlarının açık renkte olduğu seçiliyor.

downin caddesi 10 11 numaranin bulundugu binaBinanın önden görüntüsünde sağ altta bulunan beyaz boyalı konut maliye bakanlığına ait.

Sunak’ın mum yaktığı konutun kapısının üstündeki açıklıkta bulunan tasarımının, başbakanlık konutundan farklı olduğu görülüyor

gettyimages rishi sunak

downing street isaretli analizBaşbakanlık konutu.

Downing Street’e sanal tur ile baktığımızda da Rishi Sunak’ın Maliye Bakanlığı konutunun bulunduğu Downing caddesi 11 numarada mum yaktığı doğrulanıyor.

Rishi Sunak Şubat 2020’den Temmuz 2022’ye kadar Britanya Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Ekim 2022’de de başbakanlık görevine başladı.

Sunak’ın başbakan olmasının ardından internette birçok yanlış bilgi de yayıldı. Teyit daha önce Sunak hakkındaki iddialara değindi.