Videonun Putin'in Erdoğan'ın sandalyesini çekip düşürdüğünü gösterdiği iddiası

Videonun Putin'in Erdoğan'ın sandalyesini çekip düşürdüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler montajlanmış.

Farklı açılardan çekilmiş videolarda, Putin ve Erdoğan’ın tokalaşıp salondan ayrıldıkları görülüyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun Soçi’deki üçlü zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısının sonunda Putin’in Erdoğan’ın sandalyesini ittiğini ve bunun üzerine Erdoğan’ın düştüğünü gösterdiği iddia edildi. Paylaşılan bu video yaklaşık 7 bin kişi tarafından beğenilirken 14 bin kişi tarafından da paylaşıldı.

Fakat iddia doğru değil, görüntüler montajlanmış. Başka kaynaklarda yer alan farklı açılardan çekilmiş videolarda, Putin ve Erdoğan’ın tokalaşıp salondan ayrıldıkları görülüyor.

Aynı anın farklı açıdan çekilmiş görüntüleri de var

İddia konusu olan görüntülerin bir kısmı 22 Kasım 2017’de Soçi'de düzenlenen Suriye Zirvesi’nin ardından gerçekleşen basın toplantısının sonunda kaydedilmiş. Aynı anın farklı açılardan çekilen versiyonları mevcut, fakat gerçek görüntülerin sonu farklı. 

Viral olan videoda toplantının bitmesinin ardından Putin’in tokalaşmak için Erdoğan’a doğru gelip sandalyeyi ittiği ve Erdoğan’ın düştüğü görülüyor. Aynı anda tam tersi açıdan çekilen ve servis edilen görüntülerde ise, Erdoğan’ın da ayağa kalkabilmek için sandalyeyi sol taraftan tutup kaldırdığı ve ikisi de aynı anda bırakınca sandalyenin düştüğü anlaşılıyor. Yani Putin’in Erdoğan’ı düşürmek için yaptığı bir hamle yok ve düşen Erdoğan değil, sandalye. 

İddia konusu video montajlanmış

Görüntülerin yayılmaya başlamasının ardından yıllar içinde videoyu birçok kişi paylaşıp yorumlar yapmaya devam etti. Gönderi üzerine kimi sosyal medya kullanıcıları görüntülerin montaj olduğunu söylese de kimileri de videoya inanıp gülerek tepki vermeyi tercih etti.

Soçi Zirvesi’nden iki gün sonra gerçekleşen etkinlikte Balıkesir İl Danışma Merkezi’nde açıklamalar yapan Erdoğan, o gün hakkında konuşulması ve ilgilenilmesi gereken konunun sandalye değil, Suriyelilerin gelecekleri olması gerektiğini söyledi. Olayın abartıldığını ve bir kaza olduğunun altını çizdi.

Sonuç olarak iddia yanlış. Putin'in Erdoğan'ın sandalyesini çekip düşürdüğünü gösterdiği görüntüler montajla eklenmiş. İddia bu haliyle yanlış bilginin yaygın türlerinden ekleme yoluyla değiştirilen bilgi yani manipülasyona örnek olarak gösterilebilir.