Videonun Polonya’da düşürülen UFO’yu gösterdiği iddiası

Videonun Polonya’da düşürülen UFO’yu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Polonya değil Güney Kore’den.

Görüntülerde katı yakıtlı roket fırlatılıyor.

Güney Kore Milli Savunma Bakanlığı roket fırlatıldığını doğrulamış.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin Polonya’da vurulan UFO’yu gösterdiği iddia edildi. Yoğun, beyaz bir ışığın ucunda kırmızı ve beyaz dumanların kıvrıldığı video birçok kez paylaşıldı.

ufo polonya iddia gorsel

Görüntü Güney Kore'deki roketi gösteriyor

Tersine görsel arama yaptığımızda görüntülerin Güney Kore’den olduğuna dair haberlere rastlıyoruz. Ülkenin resmi haber ajanslarından Yonhap’da yer alan habere göre, Güney Kore Milli Savunma Bakanlığı’nın 30 Aralık 2022 tarihinde katı yakıtla çalışan uzay aracının test uçuşu yaptığı belirtiliyor.

Haberde yer alan görselleri incelediğimizde iddiadaki görsellerle aynı olduğu tespit ediliyor.

ufo polonya2

Solda iddia görüntü, sağda Yonhap Haber Ajansı'ndaki görüntü yer alıyor.

Görüntülerin UFO olarak yorumlanması üzerine, ulusal güvenlik nedeniyle test uçuşunu gizleyen Güney Kore Milli Savunma Bakanlığı ise açıklama yapmak zorunda kalmış.

Güney Kore’nin fırlattığı katı yakıtlı roket birçok uluslararası haber ajansında da yer bulmuş. Diğer roketlere göre daha az maliyetle üretilen katı yakıtlı roketlerin gelecekteki uzay programlarında ilerleme sağlayacağı ve yörüngeye casus uydu göndermek gibi teknolojilerde kullanılacağı belirtilmiş.

ABD Ulusal İstihbarat Ofisi Ocak ayında UFO gözlemlerine ilişkin 500’ün üzerinde ihbar raporu yayınlamıştı. İhbarlar içinde 100’den fazlasının açıklanmayan durumda olduğu belirtilmiş, ardından dünyanın farklı yerlerinden de resmi ve gayriresmi UFO ihbarları yapılmıştı.