⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Videonun Pfizer & BioNTech aşısının parazite neden olduğunu gösterdiği iddiası

Videonun Pfizer & BioNTech aşısının parazite neden olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

TikTok'ta paylaşılan videoda gözdeki parazite Pfizer & BioNTech aşısının neden olduğu söylenmiyor.

Göz paraziti vücuda genellikle deri veya ağız yoluyla giriyor.

Covid-19 aşısının vücutta parazite neden olması için bir biyolojik mekanizma yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Pfizer & BioNTech aşısında insan vücudunda parazite neden olduğu iddia edildi. “Pfizer aşısından sonra” ifadesi ile paylaşılan görüntülerde göz içinde hareket eden bir canlı olduğu görülüyor. 

goruntulerinpfizerinasisininnedenolduguparazitigosterdigiiddasi

Videodaki parazite aşının neden olduğu söylenmiyor

İddia paylaşımın altındaki yorumlarda kullanıcılar videonun ilk olarak TikTok’ta paylaşıldığını belirtmiş. Video TikTok’ta @mefbrown isimli kullanıcı tarafından paylaşılmış. Videoda Fransızca “Buna inanmayacaksınız, inanılmaz bir fenomen” yazıyor. 

Aynı kullanıcı TikTok hesabından paylaştığı başka bir videoda parazitin gözden çıkarılma anını gösteriyor. Ancak iki videoda da gözdeki canlıya neden olanın Pfizer & BioNTech aşısı olduğuna dair ifade geçmiyor. 

tiktokparazitvideosununorijinali

Videoyu paylaşan Mefbrown’ın profilinde YouTube kanalının linki de yer alıyor. Kendini şarkıcı olarak tanıtan Mefbrown, tıbba tutkulu olduğunu da belirtmiş. Diğer sosyal medya platformlarında da hesabı olan Mefbrown’ın Afrika ülkesi olan Kamerun’un Douala’da yaşadığı bilgisi yer alıyor.

Video göz parazitini gösteriyor

Video incelendiğinde görünen şeyin “göz paraziti” olduğu anlaşılıyor. Arama motorlarına göz paraziti yazdığımızda çıkan görsellerde videodaki ile benzer sorunlar olabildiği görülüyor.  

Göz paraziti vücuda genelde deri veya ağız yoluyla giriyor. Gözü etkileyen birçok paraziter enfeksiyon var. Bunlardan biri Afrika göz kurdu olarak adlandırılan Loiasis. Loiasis, parazitik solucan loa loadan kaynaklanıyor. Enfekte bir sineğin insanı ısırması yoluyla bulaşıyor. Vücuda giren parazit göz dahil çeşitli organlarda gelişebiliyor. Gözdeki solucan göz ağrısına, göz hareketlerinde bozulmaya ve görme sorunlara yol açabiliyor.

gozparaziti

Covid-19 aşısının vücutta parazite neden olması için bir biyolojik mekanizma da yok.