Videonun pandeminin sahte olduğunu gösterdiği iddiası

Videonun pandeminin sahte olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video İsrail’deki bir hastaneden.

Hastanenin otoparkı Covid-19 nedeniyle acil servise dönüştürülmüş.

Video bu hastanenin tanıtım filmi için çekilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

27 Mart’ta Instagram’da ortaya çıkan bir videoyla, koronavirüs pandemisinin sahte olduğu öne sürüldü. Videoda bir grup sağlık çalışanının, hastalarla ilgilendiği ve kameramanların da bunu çektiği görülüyor. Bir kısımda ise birinin “action” (kayıt) dediği duyuluyor ve sahne başlıyor.

Video Instagram’da #plandemi etiketi kullanılarak paylaşılmış. Plandemi ya da orijinal adıyla Plandemic, 2020’de yayınlanan ve koronavirüsün maddi amaçlar güdülerek oluşturulduğu iddialarıyla çeşitli yanlış bilgiler yayan, Teyit ve PolitiFact tarafından çürütülen bir komplo teorisi.

Görüntüler İsrail’den

Videodaki sağlık çalışanının kıyafetinin arkasındaki yazının İbranice olması, görüntülerin İsrail’den olma ihtimalini doğuruyor. Franceinfo’nun bu videoya dair yayınladığı teyitten de bu ihtimali doğrulayabiliyoruz.

israil hastane saglik calisani ibranice yazi

Franceinfo da dahil olmak üzere, birçok ülkedeki çeşitli teyit kuruluşları bu videoyu incelemiş ve bağlamın eksik olduğu sonucuna varmış. Franceinfo İsrail’deki birkaç hastaneyle iletişime geçmiş ve sonunda Be’er Ya’akov şehrindeki Shamir Tıp Merkezi, videonun 3-4 Mart 2021’de hastanelerinde çekildiğini doğrulamış.

Video hastanenin tanıtım filmi için

İsrail’in en büyük dördüncü devlet hastanesi olan Shamir Tıp Merkezi, Covid-19 pandemisi için yeterli alan sunmak için, binanın yeraltı otoparkını 150 yataklı bir bakım kompleksine dönüştürdüklerini açıklamış. Otopark çalışmalar bittiğinde şöyle gözükecek: 

israil hastane otoparki virtual image

Hastanenin sözcüsü de Franceinfo’ya şunları söylemiş: “Videoda gördüğünüz, otoparkımızdaki yeni acil servis. Otoparkları acil servislere dönüştürebileceğinizi göstermek istedik. İnsanların bu videoyu aşı karşıtlığı için kullanmaya çalışmaları çok üzücü. Bu komplo teorisine karşı çıkıyoruz.”

Tanıtım filmi, 26 Mart’ta YouTube’da yayınlanmış. 3,5 dakikalık videonun ortasında, iddia konusu videoda çekilen sahneyi görmek mümkün.

Videonun İngilizce veya Türkçe altyazısı yok. Fakat videoya gömülü İbranice altyazı sayesinde, istediğimiz zaman aralığında ne söylendiğini anlamak mümkün. Google Çeviri mobil uygulaması, görüntüler üzerinden çeviri yapmamıza olanak sağlıyor. Çevirinin az çok tutarlı bir cümle oluşturabilmesi için videodaki altyazı kısımlarının ekran görüntüsünü alıp, alt alta yapıştırıyoruz.

ibranicevideoaltyazilari

Daha sonra Google Çeviri uygulamasına girerek kaynak dili İbranice, hedef dili ise Türkçe yapıyoruz. Ardından metin kutucuğunun altındaki “kamera” butonuna tıklıyoruz.

google translate ibranice turkce 1

Alttaki seçeneklerden “içe aktar” butonuna basarak görseli yüklüyoruz. Google Çeviri kısa bir taramadan sonra görüntüde yazı olan yerleri tanıyor. Videonun yalnızca ilgili kısımlarının ekran görüntüsünü aldığımız için “tümünü seç” diyoruz.

google translate ibranice turkce 2

Ardından görselin üzerindeki mavi kutucuğa tıklayarak Türkçe çevirimizi görebiliyoruz.

google translate ibranice turkce 3

Kısacası videoda da ilgili kısımlarda hastanenin otoparkının, acil servise dönüştürüldüğü belirtilmiş. 

Bu İsrail’de acil servise dönüştürülen ilk otopark da değil. Haifa şehrindeki Rambam Hastanesi’nin yeraltı otoparkı da benzer şekilde 770 yataklı bir Covid-19 acil servisine çevrilmiş

2006 yılında Lübnan’la yaşanan çatışmadan sonra tedavi merkezine dönüştürülen otopark, 2020’nin Ekim ayında yalnız Covid-19 vakaları için kullanılmaya başlamış.