Videonun Pakistanlı sağlık bakanının önlemlere uymayanları tokatladığını gösterdiği iddiası

Videonun Pakistanlı sağlık bakanının önlemlere uymayanları tokatladığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki kişi Pakistan Sağlık Bakanı değil, Sajjad Jani isimli bir internet fenomeni.

Pakistan’ın mevcut sağlık bakanı Faisal Sultan.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerdeki videonun, Pakistanlı sağlık bakanının sokakta salgın önlemlerine uymayanları tokatladığını gösterdiği iddia edildi.

pakistan tokat iddia

Ancak iddia doğru değil. Videodaki kişi bakan değil, Sajjad Jani isimli bir internet fenomeni. 

Videodaki kişi Pakistan Sağlık Bakanı değil

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, videoyu paylaştıktan bir gün sonra şaka yaptığını ve videodaki kişinin sağlık bakanı olmadığını açıkladı. Ancak bu iddiaya inanan birçokkullanıcı vardı.

Videoda maske takmayan kişilere tokat atan kişi bakan değil. Pakistan’ın mevcut sağlık bakanı Faisal Sultan, kendisi göreve 3 Ağustos 2020’de göreve başladı. Faisal Sultan’dan önce ise Zafar Mirza görevdeydi. Ancak her iki isim de videodaki mikrofonlu kişi değil. 

dr faisal sultan minister

3 Ağustos 2020’de göreve başlayan Pakistan Sağlık Bakanı

Videodaki kişi internet fenomeni

Videoda sağlık bakanı olduğu iddia edilen kişi ise Sajjad Jani. Sajjad, Pakistan’da bir internet fenomeni. YouTube kanalında şaka temalı içerikler paylaşıyor. Bahsi geçen video da, 24 News HD isimli kanal için şaka formatında çektiği videolarından biri. Sajjad Jani’nin internet sitesinde sokak röportajı formatında başka içerikler de var.

Video, popüler olduktan sonra ses manipülasyonu yapılarak 30 Temmuz 2020’de ChySy Channel’da paylaşıldı. Videoyu hazırlayanlar, parodi olduğunu açıkça ifade ediyor

7 Ağustos 2020 itibariyle Pakistan’da tespit edilen Covid-19 vaka sayısı 275 bin 956; hastalıktan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 bin 52. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Videodaki kişi Pakistan Sağlık Bakanı değil, Sajjad Jani isimli bir internet fenomeni. İddia, hatalı ilişkilendirme ve parodiye örnek.