Videonun otel önünde havai fişek patlatan Trabzonsporluları gösterdiği iddiası

Videonun otel önünde havai fişek patlatan Trabzonsporluları gösterdiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Video iki görüntü birleştirilerek oluşturulmuş.

İlk video, ABD’nin Minnesota kentindeki 4 Temmuz kutlamalarında çıkan kargaşayı gösteriyor.

İkincisi video ise FC Kopenhag futbolcularının kaldığı otelin önünde toplanan Trabzonspor taraftarlarını gösteriyor.

Trabzonspor ile FC Kopenhag arasında 24 Ağustos 2022’de oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme maçının önceki günü hakkında sosyal medyada bazı iddialar yayılıyor. 

İddialara göre bir video, maçın önceki günü Trabzonsporlu taraftarların FC Kopenhaglı futbolcuları uyutmamak için kaldıkları otelin önünde havai fişek patlattığını ve korna çaldığını gösteriyor.

trabzonspor kopenhag otel paylasimpng

İlk video ABD’nin Minneapolis şehrindeki 4 Temmuz kutlamalarından

Videolardan belirli kareler yakalayıp tersine görsel arama yapmamıza yardımcı olan InVID aracılığıyla araştırma yaptığımızda, “Chaotic Fireworks War Erupts in Minneapolis as 4th of July Celebration Comes Unhinged” (4 Temmuz kutlamasının dozu kaçınca Minneapolis’te havai fişek savaşı çıktı) başlıklı bir haberle karşılaşıyoruz. Burada aynı videoya rastlamak mümkün.

“4th of July Minneapolis fireworks shooting” anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda da benzer haberlere rastlayabiliyoruz. Haberlere göre 4 Temmuz gecesi, Minnesota'nın Minneapolis şehrinin Mill mahallesinde arabalar binalara ve insanlara havai fişek atmaya başlamış. Gece 02.00’ye kadar devam eden olaylarda en az 10 kişinin yaralandığı belirtilmiş.

4 Temmuz 1776’da kongrenin imzaladığı Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin anısına, 4 Temmuz her yıl ABD’de Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor. ABD’nin Britanya’dan bağımsızlığını ilan ettiği gün onuruna düzenlenen kutlamalarda havai fişekle kutlama yapmak, 1777’deki ilk Bağımsızlık Günü kutlamalarından beri uygulanan bir gelenek.

İkinci video Trabzon’dan

Aynı yöntemi, yani tersine görsel aramayı kullanarak ikinci videodan kareleri arattığımızda ise 23 Ağustos 2022 gecesine dair birçok haberle karşılaşıyoruz.

Bu haberlerde, Trabzonspor taraftarlarının, maçtan önceki gece FC Kopenhag oyuncularının kaldığı otelin önüne giderek havai fişek patlattığı ve bağırdığı bilgisi yer alıyor.

Haberlerde aynı zamanda otelin, Akçaabat ilçesinde olduğu da belirtilmiş. Fanatik’te yayınlanan ve aynı olayı gösteren İHA videosunda ise yakındaki bir binadaki “3. Noter” yazısı dikkat çekiyor.

trabzonspor kopenhag otel 3 noterligipng

Google Haritalar’da “Akçaabat 3. Noter” diye arama yapıp sokak görünümüne gittiğimizde ise videonun, DoubleTree by Hilton Trabzon otelinin karşısından çekildiğini anlayabiliyoruz. 

trabzonspor kopenhag otel iddia sokak gorunumupng

Kopenhag’da oynanan ilk maçtan önceki gece, aynı şekilde Trabzonspor’un kaldığı otelin yakınlarında havai fişekler patlatılmıştı.

Yani böyle bir olayın yaşandığı doğrulansa da, görüntülerle oynanmış.