Görüntünün ölümden iki saniye önceki beyin aktivitesini gösterdiği iddiası

Görüntünün ölümden iki saniye önceki beyin aktivitesini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntü The Walking Dead isimli dizinin “19 numaralı denek” bölümünden alınmış.

Bölümde CDC’ye giden başrol Rick Crimes ve grubuna bir doktor tarafından zombilerin ısırdığı kişinin yaşadığı nörolojik etkiler gösteriliyor.

Ölüm sırası ve sonrasında beyinde yaşananlarla ilgili bilimsel çalışmalar yapılıyor olsa da, bu onlardan biri değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun ölümden iki saniye önce çekilen beyin MR’ı (manyetik rezonans) görüntüsü olduğu iddia edildi. Görüntüde sinirlerin başlangıçta hareket ettiği, ancak kısa bir sonra hareketin durduğu ve karanlıklaştığı görülüyor. 

beyinde olmeden once olanlar iddia gorseli

Görüntü The Walking Dead adlı diziden

Görüntüyle ilgili internette tersine görsel arama yapıldığında zombilerle ilgili bazı içeriklere ulaşılıyor. Bu içerikler incelendiğinde görüntünün The Walking Dead isimli diziden olduğu anlaşılıyor. The Walking Dead, 2010 yılında başlayan, Frank Darabont imzalı bir Amerikan televizyon dizisi. Çizgi romandan uyarlanan kurgusal dizide, geçirdiği bir kaza sonrası komadan uyanan şerif yardımcısı Rick Crimes’ın ‘zombileri andıran aylakların’ egemen olduğu yeni dünya düzeniyle karşılaşması ve mücadelesi anlatılıyor. Dizi boyunca Crimes pek çok kişiyle karşılaştığı yolculuğunda kendi grubunu oluşturuyor. 

İddiaya konu olan görüntü, birinci sezonun altıncı bölümünden alınmış. “19 numaralı denek” isimli bölümde ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne (CDC) giden Rick Crimes ve grubuna bir doktor tarafından zombilerin (dizideki adıyla aylakların) ısırdığı kişinin yaşadığı nörolojik etkiler gösteriliyor.

Ölüm sırasında beynimizde yaşananlar

Ölmek üzereyken hayatınızın bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçtiği de söylenir. Ancak bilimsel araştırmalara göre, beklenen doğal bir ölümden önceki son saatlerde, birçok insan dış dünyayla bağının zayıfladığı bir tepkisizlik dönemine giriyor. Beyindeki elektriksel dalgalanmaların bir cihaz ile ölçüldüğü EEG yöntemiyle, ölüm sırası ya da sonrası yaşananlar hakkında fikir sahibi olunabiliyor. 

2020 yılında Scientific Report’ta yayınlanan bir çalışmada sinirbilimciler, bazı insanların ölmeden saatler önce tepkisiz bir durumdayken bile duyabildiğini gösteren kanıtlar elde etmiş. Bir başka çalışmada yaşam desteği kesilmiş dört hastanın EEG kayıtları alınmış ve dört hastadan biri ölümü kesinleştikten 10 dakika sonra da beyin aktivitesi göstermiş. Ancak bu çalışmalar sınırlı sayıda kişiyle gerçekleşmiş açıklayıcı güçleri de kısıtlı.