Videonun oğluna kalbini bağışlayan babanın son konuşmasını gösterdiği iddiası

Videonun oğluna kalbini bağışlayan babanın son konuşmasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Lewis Saunderson isimli oyuncunun bir performansını gösteriyor.

John Q filminde aynı repliklerin yer aldığı monoloğu izlemek mümkün.

Saunderson yayınladığı bir video ile kaydı oyunculuk performansını göstermek için çektiğini belirtmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve uzun yıllardır dolaşımda olan bir videonun, oğlu için kalp donörü olan bir babanın, nakil öncesi oğluna son nasihatlerini gösterdiği iddia edildi.

kalbini veren baba iddia

Videoda konuşan kişi, çocuğuna bir kalp bulduğunu söylüyor ve ailenin önemini anlattıktan sonra bazı öğütler veriyor.

Videodan kareleri TinEye ve Google gibi arama motorlarından arattığımızda, videonun birçok ülkede uzun yıllardır yayıldığını görüyoruz. Yandex üzerinden yapılan aramada ise, konuyla ilgili bir habere ulaşılabiliyor. Linkte videodaki kişinin bir aktör olduğu ve videonun gerçeği yansıtmadığı ifade ediliyor

Aynı aramayı anahtar kelimeler yardımıyla Google üzerinden yaptığımızda ise videodaki kişinin Lewis Saunderson olduğunu öğreniyoruz. Saunderson’ın oğluna kalbini verip vermediği ile ilgili bir arama yaptığımızda ise oyuncunun YouTube sayfasından videoya erişebiliyoruz

 

Saunderson videonun açıklamasında bir oyunculuk kursunun koordinatörü olarak John Q filminden bir monolog için kaydı hazırladığını belirtmiş. YouTube sayfasında aktörün farklı performansları izlenebiliyor.

Saunderson’un öğrencileri için hazırladığı sahne 2002 yapımı John Q filminde Denzel Washington’ın canlandırdığı John Quincy Archibald’ın oğluna veda sahnesindeki monoloğun aynısı.

İddianın gerçek zannedilmesi üzerine Saunderson, oyunculuk kursu verdiği Take 2 The Screen’in hesabından bir video yayınlamış; kendisinin hayatta, kaydın da kurgu olduğunu belirtmiş. 

AFP Fact Check’e bir de açıklama yapan oyuncu, filmden aldığı sahne ile performansını göstermek istediğini belirtmiş

İddiayı Malumatfuruş da incelemişti