Videonun Nagehan Alçı’nın mezuniyet törenini gösterdiği iddiası

Videonun Nagehan Alçı’nın mezuniyet törenini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki konuşmacı Midwestern Eyalet Üniversitesi mezunu Mary King.

Ayrıca görüntüler vaftiz törenini değil Mayıs 1998 yılında gerçekleşen mezuniyet törenini gösteriyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Teyit’e doğrulanması için gönderilen bir videonun, Nagehan Alçı’nın mezuniyet törenini gösterdiği iddia edildi. Mezuniyet cübbesi giymiş ve kep takmış bir öğrencinin kürsüde Tanrı’ya, okul adına ettiği duayı gösteren video, 7 Mayıs 2013 yılından bu yana Nagehan Alçı’ya ait olduğu iddialarıyla paylaşılıyor.

mary king mezuniyet

Söz konusu video YouTube ve Facebook’ta Nagehan Alçı’nın “katolik okulu mezuniyeti” ve “vaftiz töreni konuşması” olduğuiddialarıyladapaylaşılmıştı. “Vatan Birlik” isimli YouTube sayfası videoyu, Ekşi Sözlük ve Uludağ Sözlük gibi çevrimiçi platformlarda da tartışmaların başladığı 7 Mayıs 2013 tarihinde paylaşmıştı. 2017 yılında ise “Grandcannon” isimli YouTube hesaplarından aynı iddialarla paylaşılan video yaklaşık 200 bin kişi tarafından görüntülendi ve 25 Nisan 2019’da Twitter’da tekrar gündeme taşındı.

Fakat videonun Alçı’yı mezuniyet veya vaftiz töreni sırasında gösterdiği iddiası doğru değil. Videodaki konuşmacı Midwestern Eyalet Üniversitesi mezunu Mary King. Ayrıca görüntüler vaftiz törenini değil Mayıs 1998 yılında gerçekleşen mezuniyet törenini gösteriyor. Tören ise bir katolik okulda kaydedilmedi, video Amerika Birleşik Devletleri'nin Texas eyaletinde bulunan Midwestern Eyalet Üniversitesi’nde 1998 yılında çekildi (MSU Texas, Midwestern State University).

Görüntüdeki öğrenci Nagehan Alçı değil

Texas Observer’ın 6 Ağustos 1999’da yayımladığı bir haber aracılığıyla videoda kaydedilen olayın ayrıntılarına ulaşılabilir

king mary mezuniyet“MSU'da İsa Hümanizm’e karşı” başlığıyla paylaşılan ve konuşmanın tam metnine yer veren haber şu şekilde başlıyor:

“1998 yılı Mayıs’ında diploma töreni sırasında Wichita Falls'ta bulunan Midwestern Eyalet Üniversitesi öğrencisi Mary King, duada aşağıdaki sözlere yer vermiştir.”

nagehan alci mezuniyet

Haberde aktarılan konuşma metninin videodaki metinle aynı olması, söz konusu videonun bu haberle aynı içerikten bahsettiğini doğruluyor.

Konuşmanın yapıldığı yer MSU Texas

“Texas Observer”da yer alan haberde olayın 1998 Mayıs ayında yaşandığı belirtilmiş ve o dönem Rektör Yardımcılığı görevini üstlenen Howard Farrell’in adı verilmiş.

Ayrıca Midwestern Eyalet Üniversitesi’nin resmi belgelerinden haberde ismi geçen ve videoda görünen Howard Farrell tespit edilebiliyor.

alci mezuniyet nagehan

alci nagehan mezun

Üniversitenin resmi belgelerinde Howard Farrell’in adının yer alması, videonun MSU Texas’da kaydedildiğini doğruluyor. Ayrıca olayın gerçekleştiği yıllara ait mezun listelerinde Alçı’nın ismi yer almıyor.

\"\"Kürsülerin benzerliği görüntülerin MSU Texas’da kaydedildiğini gösteren bir başka ipucu

Ayrıca Nagehan Alçı’nın “Kişisel bir hikâye” ismiyle 2013 yılında paylaştığı bir yazıda “1999 yılıydı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi öğrencisiydim,” ifadelerinin yer alması, Alçı’nın Mary King’in videosunun çekildiği dönemlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci olduğunu gösteriyor. Alçı’nın sesi ve konuşmasının videodakiyle uyuşmadığını görebilmek için Alçı’nın İngilizce konuştuğu videoya bakılabilir.

Video uzun süredir tartışma yaratıyor

Videonun YouTube üzerinde 2010 tarihine kadar uzanan eski paylaşımlarına ulaşmak mümkün. Ayrıca duanın gerçekleştiği mezuniyet konuşması uzun süredir çevrimiçi sosyal paylaşım siteleri ve bloglardadatartışılıyor.

Türkiye’de ise bu video ilk kez “Din sizi bu hale getirebilir” başlığıyla ve Midwestern Eyalet Üniversitesi’ndeki bir mezuniyet törenine ait olduğu belirtilerek paylaşılmıştı. Fakat söz konusu video hatalı ilişkilendirilerek 2013 yılından bu yana Nagehan Alçı’ya ait olduğu iddialarıyla paylaşılıyor.

Okul yönetimi söz konusu videoyu resmi arşivden kaldırdı

Görüntülerin sonunda Mary King’in bayıldığı ve üniversite rektörü Louis Rodriguez’in ambulans çağırdığı görülüyor. “Freedom from Religion” Derneği’nin yaptığı habere göre yaşanan bu olayın ardından MSU Texas Fakülte Senatosu diploma törenlerinden duaları kaldırma teklifini oyladı. Dernek, o dönem MSU Texas’ta düzenlenen diploma törenlerinde duaların kaldırılması için dilekçe hazırlamıştı. Midwestern Eyalet Üniversitesi’yle bu uygulamanın ne zaman sonlandırıldığı ile ilgili iletişime geçen Teyit henüz yanıt alamadı. 2018 yılına ait mezuniyet töreni konuşmasına ise okulun resmi YouTube sayfası üzerinden ulaşılabilir.

2000 yılında paylaşılan bir habere göre üniversite rektörü Rodriguez, Mary King’in 1998 yılındaki duasını içeren videonun resmi kayıtların silinmesine de ön ayak oldu. Rodriguez, Left Field’a yaptığı açıklamada, bu kayıtların yayılmasının üniversitenin böyle bir formatı veya duanın okunuş şeklini desteklediği ve onayladığı imasını yaratacağını dile getirdi. Dolayısıyla orijinal kayıtlar üniversite arşivinden silindi. Ayrıca tespit edilen bazı videolar da YouTube üzerinden erişime kapatıldı.

Sonuç olarak videoda üniversite cübbesiyle konuşma yapan öğrencinin Nagehan Alçı olduğu iddiası doğru değil. Video, Mayıs 1998'de mezuniyet konuşmasını yapan Texas’taki Midwestern Eyalet Üniversitesi öğrencisi Mary King’i gösteriyor.