Videonun Mevlüt Çavuşoğlu'nun kızının düğün töreninden olduğu iddiası

Videonun Mevlüt Çavuşoğlu'nun kızının düğün töreninden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler CHP Alanya İlçe Başkan Yardımcısı Sipahioğlu’nun evlilik töreninden. Sipahioğlu konuyla ilgili yerel bir gazeteye açıklama yaptı ve Twitter’da iddia tweet altına yorum yaptı.

İddiayı yayan Barış Yarkadaş paylaşımını yanlış olduğu gerekçesiyle sildi ve özür diledi.

Videoda mücevher kutusunu taşıyanlardan biri, Gökhan Sipahioğlu’nun ailesinden.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Eski CHP milletvekili ve Korkusuz gazetesi yazarlarından Barış Yarkadaş, Twitter üzerinden paylaştığı bir videonun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kızının evlilik törenine ait olduğunu iddia etti. Çok sayıda hediye mücevherin geçişinin gözüktüğü video kısa sürede viral hale geldi, bir çok medya kurumu ve kullanıcı tarafından paylaşıldı. 

cavusoglu iddiasi 1 19102021

Görüntüler Sipahioğlu’nun düğün töreninden 

İddiayı araştırmaya başladığımızda Manşet Alanya gazetesinin ilgili bir haberine ulaşıyoruz . Haberde iddianın yanlış olduğu ve görüntülerin Bakan Çavuşoğlu’nun akrabası CHP Alanya İlçe Başkan Yardımcısı Gökhan Sipahioğlu’nun düğün töreninden olduğu belirtiliyor.

Teyit, Manşet Alanya gazetesine ulaşarak kaynaklarını sordu ancak yanıt alamadı. O sırada Sipahioğlu'nun arayıp görüntülerin kendi düğününden olduğunu söylediği Yarkadaş, tweetlerini sildi. 

cavusoglu iddiasi 2 19102021

Kaynak: Doğruluğu Ne? 

Ardından Yarkadaş Twitter hesabından açıklama yaparak görüntülerin Çavuşoğlu’nun kızı değil, yeğeninin düğününden olduğunu söyledi ve yanlış görüntü paylaştığını belirtti.

Teyit’in sorularına yanıt vermeyen Gökhan Sipahioğlu, Manşet Alanya gazetesine de görüntülerin kendi düğününden olduğunu anlattı ve kamuoyundan özür diledi. 


Videoda gözüken kadın, Sipahioğlu ailesinden

Video’da hediyelerden birini taşırken gözüken kadın ise Gökhan Sipahioğlu’nun ailesinden Şevkiye Sipahioğlu. Gökhan Sipahioğlu’nun annesinin ismi Fatma Sipahioğlu. Fatma ve Şevkiye Sipahioğlu'nun birlikte çekilmiş fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

cavusoglu iddiasi 3 19102021

cavusoglu iddiasi 4 19102021

Şevkiye Sipahioğlu, Gökhan Sipahioğlu’nun ailesinden ve videoda mücevherleri taşıyanlardan

CHP Alanya İlçe Örgütü Başkanı Gökhan Sipahioğlu Neslihan Tuluk ile, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kızı Eylül İrem Çavuşoğlu ile aynı tarihte evlendi. 

Malumatfuruş ve Doğruluğu ne? de konu hakkında analizler yayınladı. 

Güncelleme: 19/10/2021

Sipahioğlu'nun titrinde bulgularda yer alan "CHP Alanya İlçe Başkanı" ifadesi, "CHP Alanya İlçe Başkan Yardımcısı" olarak güncellendi.