Videonun küçük bir bebeğe kalıcı dövme yapıldığını gösterdiği iddiası

Videonun küçük bir bebeğe kalıcı dövme yapıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bebek, dövme videolarında dövme makinesine tepki vermiyor.

Bebeğin güncel paylaşılan fotoğraflarında dövme yok.

Orijinal Instagram hesabında dövmelerin sahte olduğu söylenmiş.

Bebeğin annesi de dövmelerin sahte olduğunu açıklamış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada hızla yayılan ve izleyenleri dehşete düşüren bir videoda, vücudu dövmelerle bezeli bir yaşlarında bir bebek ve elinde dövme aleti ile çocuğa yaklaşan genç bir erkek görülüyordu. 

Kaynağı Instagram olan videoya, kullanıcılar şiddetle tepki gösterdi ve videodaki erkeği çocuğa şiddet uygulamak ve çocuk istismarı ile suçladılar.

Bebek dövme cihazına tepki vermiyor 

Videoda bebeğin arada huzursuzlandığı görülüyor. Ancak bebek makine ile temas eder gibi gözüktüğü sıralarda şiddetli bir tepki vermiyor. Bu biraz şüpheli. Çünkü kalıcı dövme, acılı bir işlem. 

Videodan aldığımız görüntüleri arattığımızda, babanın başka benzer videolarına da ulaşılıyor. Bu videolarda da baba dövme makinesini bebeğin üzerinde dolaştırırken bebek sakince uyuyor. 

Video üzerinde bir Instagram kullanıcı adı görünüyor. Bu kullanıcı adıyla arama yaparak hesaba gittiğimizde ilgili paylaşımlara ulaşıyoruz. Hesap doğrudan bebeğin adı olan Treylin Armani adıyla, annesi tarafından açılmış. Hesapta bebeğin doğumundan bu yana birçok fotoğrafı var. 

bebege dovme hesaptan

Bebeğin 12 Haziran’da paylaşılan güncel olduğu anlaşılan fotoğraflarında vücudunda dövme yok. Kalıcı ve bu denli büyük dövmeler, bu kadar kısa sürede iyileşemezdi. Nitekim fotoğraflara yapılan yorumlarda da dövmelerin sahte olduğu söylenmiş. Aynı paylaşımlardan sahte dövmeleri yapanın da bebeğin dayısı, bebeğin de altı aylık olduğunu anlıyoruz. 

bebege dovme hesaptan 2

Bebeğin annesi ve hesabın yöneticisi olan Shameka Morris’in dövme sevgisi kendi hesabından anlaşılıyor. Videoların yayılması üzerine Reuters’in ulaştığı Morris, dövmelerin geçici olduğunu, bebeği doğduktan sonraki her ayı farklı temayla kutlamaya karar verdiğini, altıncı ayını da erkek kardeşinin dövme stüdyosunda çekilen bu karelerle kutladıklarını açıklamış

Çıkartmalarla uygulanan geçici dövmelere hemen her yerde kolayca ulaşılabiliyor.

Bebek ve çocukların bedenlerinde kendi iradeleri dışında yapılan kalıcı her türlü keyfi değişiklik, çocuk istismarı ve şiddet sayılıyor. Bazı çocuk hakları savunucularına göre, kız çocuklarının kulaklarını delmek ve sünnet de çocuk bedenine saldırı. Bazıları ise bunun kültürel bir pratik olduğu ve saygı duyulması gerektiğini savunuyor

Küçük yaşta çocuk ve bebeklerin bakım verenleri tarafından aşırı bir stilizasyonla sosyal medya fenomenlerine dönüştürülmeleri de, yakın zamanda sıklıkla eleştirilmiş ve “istismar” olduğu öne sürülmüştü. 

Dünyada her yıl 1 milyar çocuğun bir şekilde ev işi şiddet ya da kötü muameleye maruz kaldığı biliniyor.