Videonun kostümlü kişileri Türkiye'deki bir AVM'de halay çekerken gösterdiği iddiası

Videonun kostümlü kişileri Türkiye'deki bir AVM'de halay çekerken gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center Mall of Slemani isimli AVM’de çekilmiş.

City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Facebook sayfasında iddiaya konu olan videonun farklı açılardan çekilmiş bir hali mevcut.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteren videonun Türkiye’deki bir AVM’de çekildiği iddia edildi. Gaf Ebesi isimli Twitter sayfası tarafından 1 Temmuz 2019 tarihinde paylaşılan video şimdiye kadar 2 milyon 690 bin kişi tarafından görüntülendi.

video turkiyedeki bir avmde halay ceken kostumlu kisileri gostermiyor

Ancak, halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteren videonun Türkiye’deki bir AVM’de çekildiği iddiası doğru değil. Video, Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center Mall of Slemani isimli AVM’de çekilmiş.

Video Irak’ın Süleymaniye şehrindeki bir AVM’den

Video, iddianın aksine Türkiye’deki bir AVM’de değil, Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center Mall of Slemani isimli AVM’de çekilmiş. City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Google Maps’te yer alan ve başka etkinliklerde çekilen görsellerine bakıldığında, videoda görülen alanın bu AVM’de yer aldığı anlaşılıyor.

google maps city center mall of slemani

City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Facebook sayfasında iddiaya konu olan videonun farklı açılardan çekilmiş bir hali mevcut.

Her perşembe ve cuma AVM’de benzer gösteriler yapılıyor

City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Facebook sayfasında paylaşılan gönderide her perşembe ve cuma akşamı farklı karakterler ile benzer performanslar sergilendiği belirtilmiş.

Sonuç olarak halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteren videonun Türkiye’deki bir AVM’de çekildiği iddiası doğru değil. Video Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center of Slemani isimli AVM’de çekilmiş. Bu iddia yanlış bilginin 7 yaygın türünden çarpıtmaya örnek olarak gösterilebilir.