Videonun koşan kaplumbağaları gösterdiği iddiası

Videonun koşan kaplumbağaları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video Filipinli görsel efekt sanatçısı Vernon James Manlapaz tarafından oluşturulmuş.

Montajın yapıldığı yer Avengers Campus isimli Disneyland’a ait bir çekim platosu.

Vernon James Manlapaz’ın bu video gibi pek çok kurgu videosu bulunuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

‘Hayvanlar aleminin en yavaşlarından biri’ olarak bilinen kaplumbağaların koştuğunu görmek alışıldık değil. Tam da bu nedenle sosyal medyada paylaşılan ve koşan kaplumbağaları gösteren video kısa sürede dünya çapında viral haline geldi.

kaplumbaga iddia twitter

Video koşan kaplumbağaları göstermiyor

Twitter paylaşımının kaynağına gittiğimizde, paylaşım altına gelen cevaplarda bir Instagram bağlantısı göze çarpıyor. Buraya tıkladığımızda videonun kaynağına ulaşıyoruz. 

Kaynak vernbestintheworld isimli bir Instagram kullanıcısı, sahibi de Filipinli görsel efekt sanatçısı Vernon James Manlapaz. Manlapaz’ın biyografisinden “kısa büyülü videolar” paylaştığını anlayabiliyoruz.

Manlapaz, videoyu hesabında 28 Ağustos’ta “hızlı kaplumbağalar” açıklamasıyla paylaşmış. Sanatçının profilini incelediğimizde bu video gibi pek çok video kurguladığını görüyoruz. Manlapaz’ın açık havada yüzen balıklar veya dans eden penguenleri gösteren videoları da var.

Videoyu tersine arama yaptığımızda ise yer döşemeleri ve arkada gözüken kapıdan montaj yapılan yerin “Avengers Campus” isimli park olduğu anlaşılıyor. Disney California Adventure'da bulunan park, Marvel Evreni ilham alınarak tasarlanmış. 

marvel campus

Parkın tasarımcısı Morgan Lee Richardson’ın 4 Haziran tarihli Instagram paylaşımı

En yavaş hayvanlar sahiden kaplumbağalar mı?

Bu video gerçek olmasa da, kaplumbağalar hayvanlar aleminin en yavaşı da değiller.

Çoğu kaplumbağa yaklaşık saatte 3,2 kilometre hızla yürüyüp, 16 kilometre hızla yüzüyor. Ancak her kaplumbağa sanıldığı gibi çok yavaş değil. Dünyanın en hızlı kaplumbağası 35 kilometre hıza ulaşabiliyor. Karadaki en hızlı kaplumbağa ise 4,8 kilometre hıza ulaşabilen yumuşak kabuklu kaplumbağa. 

İddia hakkında Malumatfuruş’un ve Hoaxeye’nin de analizi bulunuyor.