Videonun Covid-19 yüzünden ölen arkadaşının vasiyeti üzerine etrafa para saçan kişiyi gösterdiği iddiası

Videonun Covid-19 yüzünden ölen arkadaşının vasiyeti üzerine etrafa para saçan kişiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki ekran görüntüleri ile para dağıtan kişinin kimliğini belirlemek mümkün.

Maksud Agadjani isimli kişi 16 Mart 2021 tarihinde paylaştığı videoda, bir sene önce öldürülen arkadaşının hatırası için yaptığını anlatıyor.

Joe Kush isimli rapçi de daha önce bu tür girişimlerde bulunmuş.

Videoyu dinleyince para saçan kişinin arkadaşını koronavirüsten kaybetmediği anlaşılıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, New York’ta Covid-19 nedeniyle hayatın kaybeden bir gencin arkadaşının, gencin “para insanın hayatını kurtarmıyor” vasiyeti gereği meydanda para saçtığını gösterdiği iddia edildi.

korona vefat iddia gorsel

Videodan aldığımız ekran görüntüsünü arama motorlarında tersine görsel arama yöntemiyle araştırıyoruz. Bing yüz tanıma sistemine sahip olduğu için videoda paraları saçan kişinin bulunduğu haberler ve başka YouTube videolarını da karşımıza çıkarıyor

covidden hayatini kaybeden kisinin vasiyeti uzerine para dagitan adam iddiasi

YouTube videosunu izlediğimiz zaman iddiadakı kişi ile Bing üzerinden bulduğumuz kişinin aynı olduğunu görüyoruz. Daha sonra bu videonun açıklama kısmında verilen Instagram sayfasına geçtiğimizde iddialardaki videonun aynısını bulmak mümkün. 

trax iddia videosunun instagramda paylasilan versiyasi

İddia videosunun Trax NYC isimli hesaptaki versiyonu

Trax NYC adlı şirketi araştırdığımızda sahibinin videoda görünen kişi olduğu ve isminin Maksud Agadjani olduğu bilgisine ulaşıyoruz.

Trax NYC hesabındaki 16 Mart 2021 tarihli videonun açıklamasında, Agadjani’nin eski müşterisi ve dostu olan Joe Kush isimli müzisyenin hatırasına New York’ta para dağıttığı yazıyor. 

Videonun orijinal versiyonunu dinlediğimizde, para saçan kişinin "bir sene önce Joe Kush adlı arkadaşının bir hiç uğruna katledildiğini ve onun hatırasını yaşatmak için bunu yaptığını" söylediğini duyuyoruz. 

Instagram hesabında 13 Mart 2020'den beri kulllanmayan Joe Kush’ın daha önce de benzer girişimlerde bulunduğunu gösteren videolar mevcut. Ayrıca 2021 yılında Kush’ın hatırasına yapılan para saçma girişimi ile ilgili paylaşılan haberlerde de Joe Kush’ın cinayete kurban gittiğine dair bilgiler mevcut

İddia daha önce Azerbaycan’da “babasının rüşvet aldığını öğrenen kişinin etrafa pul saçtığı” iddiası ile paylaşılmış ve Teyit Azerbaycanca tarafından yalanlanmıştı. Covid-19’a ilişkin yeniden gündeme gelen iddianı daha önce AFP, Doğruluk Payı gibi platformlar tarafından yalanlandı. 

Güncelleme: 09/06/2021

Akşam.com.tr'nin haberi güncellediği bilgisi eklendi.