Videonun Konya 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda düzenlenen tangoyu gösterdiği iddiası

Videonun Konya 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda düzenlenen tangoyu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki tango gösterisi 5. İslami Dayanışma Oyunları'ndan değil.

Görüntüler TRT Spor Yıldız'da yayınlanan Bir Seçenek Daha Var adlı programdan alınmış.

Program oyunlar başlamadan önce 4 Ağustos tarihinde yayınlanmış.

Türkiye’nin ev sahipliğinde Konya’da düzenlenen 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5. İslami Dayanışma Oyunları ile ilgili sosyal medyada bazı görüntüler üzerinden iddialar paylaşıldı. 

Tango yapanları gösteren bir videonun 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndan olduğu öne sürüldü. Videonun sağ üst köşesinde “Konya 2021 5. İslami Dayanışma Oyunları” yazdığı görülüyor.

videonun islami oyunlardan oldugu iddiasi

Görüntüler başka bir programdan

Öncelikle tango, 5. İslami Dayanışma Oyunları’ndaki branşlar arasında yer almıyor

islami oyunlar brans

Gerçekleşen müsabakalara dair haberlerde de tangoya dair haber göremiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu açılış seremonisindeki gösteriler arasında da tango yer almamış. 

Diğer taraftan yarışmaları yayınlayan kanalların “Konya 2021 5. İslami Dayanışma Oyunları” ibaresini ekranda kullanmadığını, sadece kanalın ambleminin yer aldığını da tespit ediyoruz.

Peki video nereden olabilir?

Videodan aldığımız ekran görüntüleri ile arama yaptığımızda bir sonuca ulaşamıyoruz. Anahtar kelimelerle yaptığımız aramalar da sonuç vermiyor. 

Videoya gelen kullanıcı yorumlarından birinde videodaki gösterinin oyunlardan önce bir kanalda yayınlanan programdan olduğunun belirtildiğine rastlıyoruz. Yorumla birlikte sağ üst köşede “Konya 2021 5. İslami Dayanışma Oyunları” yazan kısımda “5 Gün” ifadesinin geri sayım olabileceğini fark ediyoruz.

islami oyunlar ibare video

Oyunlar TRT Spor ve TRT Spor Yıldız gibi kanallarda yayınlanıyor. 9 Ağustos tarihinde başlayan oyunların, beş gün öncesi ise 4 Ağustos tarihine denk geliyor. 4 Ağustos tarihinde bu kanalların yayın akışına bakıyoruz. Videonun sağ alt köşesinde fark ettiğimiz “Bir Se..” yazısından yola çıkarak bu programın TRT Spor Yıldız’ın 4 Ağustos tarihindeki yayın akışında da yer alan “Bir Seçenek Daha Var” adlı programdan olabileceğini anlıyoruz.

islami oyunlar iddia video detay

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen Bir Seçenek Daha Var adlı programda spor liseleri tanıtılıyor. Ancak 4 Ağustos tarihli programa ne YouTube kanalında ne de internet sitesinden ulaşabiliyoruz.

Farklı medya takip platformlarında da yayın kaydı yer almıyor.

Teyit, TRT aracılığıyla programın ilgili kaydına ulaştı. Görüntüleri karşılaştırdığımızda iddia video ile aynı olduğu tespit ediliyor. Yani videonun 5. İslami Dayanışma Oyunları ile ilgisi yok.

İlginizi çekebilir: Videonun İslami Dayanışma Oyunları'ndan olduğu iddiası


Katkıda bulunanlar
  • Ali Osman Arabacı