Videonun koala yavrularını emziren tilkiyi gösterdiği iddiası

Videonun koala yavrularını emziren tilkiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda tilkinin emzirdiği yavrular koala değil, tilki yavruları.

Görüntüler 2009 yılında Kanadalı doğa fotoğrafçısı Luc Durocher tarafından kaydedilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Karar gazetesinde yer alan ve sosyal medyada da yaygınlık kazanan bir videonun, Avustralya yangınlarında annelerini kaybeden koalaları emziren bir tilkiyi gösterdiği iddia edildi. Twitter’da yer alan bir paylaşım, 7 bin 500’ün üzerinde paylaşım ve 60 binden fazla beğeni aldı. 

tilki koala min

Ancak videodaki tilkinin emzirdiği hayvanlar koala değil, tilki yavruları. Görüntüler Kanadalı doğa fotoğrafçısı Luc Durocher’e ait ve 2009 yılından.

Tilki koalaları değil, yavru tilkileri emziriyor

Video tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, doğa fotoğrafçısı Luc Durocher’ın YouTube hesabına ulaşılıyor. Video, platforma 21 Kasım 2014 tarihinde yüklenmiş. Hesapta aynı tilkinin diğer açılardan çekilmiş farklı görüntüleri de mevcut

Videodan bir diğer görüntüye, Luc Durocher’in kişisel Flickr hesabından da ulaşılabiliyor. Fotoğrafın siteye yüklenme tarihi de 4 Ocak 2009. Yani görüntüler en geç 2009 yılında kaydedilmiş olmalı.

tilki koala avustralya min

Videoyu bağımsız doğrulama platformu Snopes da ele almış. Snopes, Durocher’le iletişim kurmuş ve görüntülerin 1 Nisan 2009 tarihinde Montreal’de çekildiğini doğrulamış. Görüntüler Avustralya yangınları sonrası haber sitelerinde yaygınlaşınca, Durocher kişisel Facebook hesabından videoyu paylaşarak çekildiği tarih ve konumu anımsatmış.

Sonuç olarak video, Avustralya’da çıkan yangında annelerini kaybeden koalalara ait değil. Video 2009 yılında Montreal’de kaydedilmiş. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.