Videonun Kılıçdaroğlu'nun cami önünde açıklama yaptığını gösterdiği iddiası

Videonun Kılıçdaroğlu'nun cami önünde açıklama yaptığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videonun kaynağı Anka Haber Ajansı'nın haberinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklama yaptığı yerin cami olduğu bilgisi yer almıyor.

Videodaki yapı Malatya’da Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalleleri Muhtarlığı binası.

Malatya’da Kemal Kılıçdaroğlu’nu takip eden Anka Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşen de açıklama yapılan binanın muhtarlık binası olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun 10 Mart 2023’te camiyi ziyaret ettiğini gösteren bir görüntüye ulaşılamıyor.

Sosyal medyada paylaşılan videonun 10 Mart 2023’te Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cuma namazı çıkışında cami önünde açıklama yaptığını gösterdiği iddia edildi. 

Video, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladıktan sonra camiye gittiği şeklinde yorumlandı.

videonun kilicdaroglunun cami onunde aciklama yaptigini gosterdigi iddiasi

Açıklama yapılan yer cami değil muhtarlık binası önü

Videonun üzerinde Anka yazdığı görülüyor. Anka Haber Ajansı’nın internet sitesinde ilgili videonun da yer aldığı habere ulaşılabiliyor. Haberde, Malatya’da Kılıçdaroğlu’nun açıklama yaptığı yerin cami önü olduğu bilgisi yer almıyor. 

Haberde Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını; “Hayırlısı olsun, Türkiye’nin buna ihtiyacı var, seçime ihtiyacı var. Değişime ihtiyacı var” sözleri ile değerlendiğine yer verilmiş.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Kılıçdaroğlu’nun açıklama yaptığı yerin Malatya’daki muhtarlık binası olduğunu iddia etmiş. Bunun üzerine Malatya, muhtarlık binası gibi anahtar kelimelerle arama yaptığımızda videodaki yapının, Malatya’da Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalleleri Muhtarlığı binası olduğunu görüyoruz.

kilicdaroglu muhtarlik

Binanın pencere yapısı, videoda gözüken detaylarla uyuşuyor. Kılıçdaroğlu'nun açıklama yaptığı yer cami önü değil muhtarlık binası önü.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Malatya’da Kemal Kılıçdaroğlu’nu takip eden Anka Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşen ile görüştü. Tamer Arda Erşen, Kılıçdaroğlu’nun açıklama yaptığı yapının cami değil muhtarlık binası olduğunu doğruladı. Erşen, gün boyu Kılıçdaroğlu’nu takip etmiş ve camiye gittiğini görmemiş. 

Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın danışmanı Ömer Topsakal da açıklama yapılan yerin Yeşilyurt'ta bulunan muhtarlık binası olduğunu söyledi. Ek olarak, Kemal beyin o gün içinde bir cami ziyareti yapmadığını belirtti.

Diğer haber sitelerinde de Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 Mart 2023’de camiyi ziyaret ettiğini gösteren bir görüntüye ulaşılamıyor. Kılıçdaroğlu gün içinde camiyi ziyaret etmiş olsa bile, bu görüntüler Kılıçdaroğlu’nun cami önünde açıklama yaptığını göstermiyor.

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerden sonra Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Mart 2023’te Malatya’ya gitti. Kılıçdaroğlu'na CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.