Videonun Karabağ’dan kaçan Ermenileri gösterdiği iddiası

Videonun Karabağ’dan kaçan Ermenileri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Karabağ’dan değil, Suudi Arabistan’ın Abha bölgesinden.

Konum, görüntülerin kaynaklarından doğrulanabiliyor.

Google Maps üzerinden de bu bilgiyi doğrulayan görüntülere ulaşılabiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda dağdan inen araba konvoyunun Karabağ’dan kaçan Ermenileri gösterdiği iddia edildi.

melih gokcek iddia

Video Suudi Arabistan kaynaklı

Videodan alınan görüntüler tersine aratılarak, esas kaynağa ulaşmak mümkün. İlk olarak @hoseen6674 isimli kullanıcı tarafından TikTok’ta paylaşılan videonun, Gökçek’in paylaştığı halinde görülmeyen bir alt kısmı ve son saniyeleri var. 

Videoda bazı konuşmalar da yer alıyor. Hangi dilde olduğunu anlamak için çeviri araçlarına başvurduğumuzda, videoda “عقبه الصماء طريق رجال المع” dendiğini anlıyoruz. Yani konuşmalar Arapça. “Engelli sağır adam yolu” gibi motomot bir çeviriye sahip bu cümleyi arama motorları üzerinde arattığımızda, videodaki yola benzer çeşitli görsel ve videolar çıkıyor. Twitter üzerinde ise yine benzer kelimelerle bölgeden bir paylaşım yapılmış. Bu paylaşımdaki kişinin üzerinde oturduğu duvar ise TikTok videosu sahibinin profilindeki ikinci videoda görülebiliyor. Yani aynı bölge oldukları anlaşılıyor.

Twitter paylaşımı sayesinde fotoğrafı çeken kişinin Instagram adresine de ulaşabiliyoruz. Kişi, Instagram’da fotoğrafı konum bilgisiyle paylaşmış: “رأس عقبة الصماء” yani “sağır engelli kafa.” Burası Suudi Arabistan’ın Abha şehri yakınlarında bulunuyor. Videodaki kişinin çeviri araçlarıyla elde ettiğimiz sözleriyle de uyumlu.

tabela suudi arabistan

Videoda görülen tabela.

ayni bolge instagram hikayesi

Aynı bölgede çekilen Instagram hikayesi.

Bölgenin Google Maps üzerinde incelenmesiyle, yolların ve bitki örtüsünün oldukça benzer olduğu da görülebiliyor. Ayrıca ikinci videoda ve görsellerde bulunan duvar burada da var. Bölgeden görsel paylaşan kişinin Instagram hikayeleri arasında net bir video da yer alıyor. Bu videodan yola çıkarak, videonun nereden çekildiğini ve çekilen bölgeyi bulmak mümkün. Görüntüler, yolun başlangıcında çekilmiş. Yani Karabağ’dan değil, Suudi Arabistan’dan olduğu kanıtlanabiliyor.

videonun cekildigi yer

Tabelanın Google Maps görüntüsü.

videonun cekildigi taraf

Videonun kaydedildiği alan.