Videonun Kanada’da darp edilen başörtülü kadını gösterdiği iddiası

Videonun Kanada’da darp edilen başörtülü kadını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2017 yılında kendine ait sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği için tutuklanan Dalia Kafi'ye Kanada polisi Alex Dunn tarafından uygulanan şiddeti gösteriyor.

Polis şiddetine maruz kalan Dalia Kafi’nin başörtüsü taktığını gösteren bir bulgu yok.

Sosyal medyada dolaşan bir iddiaya göre, Kanada polisi Müslüman bir kadına başörtüsünü çıkararak şiddet uyguladı. Söz konusu iddia Twitter’da toplam 1 milyondan fazla görüntülenme aldı. 

basortusu kanada iddia gorsel

Benzer bir iddia aynı video ile Hindistan’da, Fransız polisinin müslüman kadına uyguladığı şiddet olarak 2 Kasım 2020 tarihinde dolaşıma girmiş. 

Video 2017 yılından ve kadının başörtülü olduğuna kanıt yok

İddiada yer alan videoyu tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda CBC News, New York Post ve City News gibi birçok haber sitesinde olayın 2017 yılında Kanada’da kendine ait sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği için tutuklanan Dalia Kafi’nin uğradığı şiddeti gösterdiği belirtiliyor. 

Polis şiddetine maruz kalan Dalia Kafi’nin başörtü taktığına dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Haberlerde Dalia Kafi’nin başından zorla çıkarılmaya çalışılan örtü, bere ve fular anlamlarına da gelen İngilizce “scarf” kelimesiyle ifade edilmiş. Ancak bunun başörtüsü olduğuna dair herhangi bir kanıt yok.

Kafi’nin mahkeme çıkışında çekilmiş ve basında yer alan fotoğrafında da başörtülü olmadığı görülüyor.

dalia kafi portre min

Dalia Kafi’nin Facebook profilini incelediğimizde başörtü taktığı bir görsele rastlamıyoruz. Ancak saçının bir kısmının göründüğü fular benzeri bir kumaşla sarıldığı görüntülerin yer aldığı görülüyor. 

dalia kafi facebook paylasim min

Tüm olayı aktaran güvenlik kamerası kaydını detaylı incelediğimizde, Kafi’nin saçının sadece bir kısmının bir kumaşla sarılı olduğu ve geri kalan kısmın açıkta kaldığı görülüyor. Saçlarda açık renkli detayların da yer aldığı fark ediliyor. Darp sırasında saçındaki kumaşın çıkarılmasının ardından, saç diplerinde de benzer renk geçişi fark ediliyor. Yani görüntülerde de Kafi’nin başındakinin başörtüsü olduğuna ilişkin bir kanıt yok. 

dalia kafi saci min

Olayın Aralık 2017 tarihinde yaşandığını baz alırsak kafasına taktığı kumaşın soğuktan koruma işlevi gördüğünü de söylemek yanlış olmaz.

dalia kafi sactaki kumas min

Irkçılık tartışmaları

Dalia Kafi’nin yaşadığı şiddet olayının ardından açtığı davada, Alex Dunn bir aylık ev hapsine mahkum edildi. Kafi’nin siyah olmasından ötürü uğradığı şiddet ırkçı protestoları ateşledi. Mayıs 2020’de polis şiddetinden ölen George Floyd protestolarının Kanada’ya sıçradığı döneme denk gelen dava sürecinde Dalia’nın uğradığı şiddet ırkçılık zemininde tartışıldı. 

Davayı takip eden City News muhabiri Taylor Braat söz konusu iddiada yer alan videoyu Twitter hesabında paylaşarak davaya dair kısa bilgi vermiş.

Yakın tarihli CBC News haberinde saldırıda bulunan polis memuru mahkumiyetinin düşmesi için verdiği ikinci başvuruyu kaybetti. Aynı haberde Dalia Kafi’nin 2021 yılında aşırı dozda uyuşturucu kullandığı için hayatını kaybettiği bilgisine ulaşılıyor.