Videonun Kanada Başbakanı Trudeau'nun araç konvoyunu gösterdiği iddiası

Videonun Kanada Başbakanı Trudeau'nun araç konvoyunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin 2015 yılındaki Kanada ziyaretinden.

Görüntülerde yer alan konvoy hem Modi'ye, hem de dönemin Kanada Başbakanı Stephen Harper’a eşlik ediyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videodaki araç konvoyunun Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya ait olduğu iddia edildi. 4 Ağustos 2018'de Twitter'da paylaşılan video, yaklaşık 92 bin defa izlendi ve 2 binden fazla retweet aldı. Video, Takvim, Yeni Şafak, Yeni Akit, Haber 7 ve Ensonhaber gibi kaynaklar tarafından da haberleştirildi.

justin trudeau kalabalik konvoyu oldugu iddiasi

Ancak videodaki araç konvoyunun Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya ait olduğu iddiası doğru değil. Video, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin 2015 yılındaki Kanada ziyaretinden ve konvoy hem kendisine, hem de dönemin Kanada Başbakanı Stephen Harper'a eşlik etmekte.

Konvoy Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Vancouver ziyaretine ait

Kanada'nın Vancouver şehrinin Granville Street ve West King Edward Avenue caddelerinin kesiştiği yerde çekilen görüntüler araştırıldığında, videonun 16 Nisan 2015'te YouTube'a yüklenmiş olduğu görülüyor. Justin Trudeau'nun göreve geliş tarihi ise videonun YouTube’a yüklenişinden 7 ay sonra. Videonun çekildiği sırada 16 Nisan 2015’te görevde Stephen Harper bulunuyor. Dolayısıyla, söz konusu paylaşımda iddia edildiği gibi araç konvoyu videosunun Trudeau'nun başbakanlığı esnasında çekilmiş olması mümkün değil.

Video, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Nisan 2015’te yaptığı üç günlük Kanada ziyaretinin Vancouver ayağından. Nitekim 16 Nisan 2015’te YouTube’a yüklenen videonun başlığı “Kanada ve Hint Başbakanlarının Vancouver'daki araç konvoyu” olarak Türkçe'ye çevrilebilir. Videonun 33. saniyesindeki makam aracının önünde bir Hindistan bayrağı da açıkça görülüyor.

hindistan basbakani konvoyu 1024x575

Dönemin Kanada başbakanı Stephen Harper’ın eşlik ettiği Narendra Modi'nin ziyareti, kendisine yöneltilen ayrımcılık suçlamalarından ötürü protestolara da neden olmuştu. Kanada ve Hindistan başbakanlarının bu ziyaret esnasında kullandıkları ortak araç konvoyunun başka videolarına da ulaşmak mümkün. Videolar dikkatle incelendiğinde araç sırasının dahi aynı olduğu görülebilir.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun spor olarak bisiklet kullandığı bilinen bir gerçek. 2012 yılında prostat kanseri konusundaki farkındalığı artırmak için düzenlenen bir bisiklet turuna da katılan Trudeau’nun iddia edildiği gibi işe bisikletle gidip gitmediği ise belli değil ve bu iddia ispata muhtaç gözüküyor. Son olarak, teyit konusu video ile karşılaştırıldığında Justin Trudeau’nun çok daha mütevazı bir araç konvoyuna sahip olduğu da söylenebilir.