Videonun Kamala Harris’in aslında aşı olmadığını gösterdiği iddiası

Videonun Kamala Harris’in aslında aşı olmadığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kamala Harris’e yapılan aşıda güvenlik aparatı bulunan bir şırınga kullanılmış.

Videodaki sağlık görevlisi, uygulamanın ardından bu aparatı indiriyor.

Yüksek çözünürlüklü videolarda, aşı yapıldıktan sonra iğnenin hâlâ dışarıda olduğu görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, geçtiğimiz günlerde Moderna’nın Covid-19 aşısını yaptıran Kamala Harris’in aslında aşı olmadığı, videolarda bükülen bir şırınga kullanıldığı ve ucunda iğne olmadığı iddia edildi. 

kamala harris

Aşı yapılırken güvenlik aparatlı bir şırınga kullanılmış

ABD’nin seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris, 29 Aralık’ta canlı yayında Moderna’nın Covid-19 aşısını yaptırdı. Görüntülere baktığımızda, Harris’e yapılan uygulamada güvenlik aparatı olan bir şırınga kullanıldığını görüyoruz. Bu şırıngalar, iğnelerin steril kalması ve kullanım haricinde çevreye zarar vermemesi için kullanılıyor. Videoda da enjeksiyon sırasında kaldırılan bu aparat, uygulamadan sonra kapatılıyor. CDC’nin Covid-19 aşı uygulama yönergesinde, aşılarda kullanılabilecek şırınga ve iğne çeşitleri arasında Harris’te kullanılan şırınga tipini de görmek mümkün. 

siringa 2

Ayrıca bu şırınga tipinin nasıl kullanıldığını gösteren pek çok video da var. Kamala Harris’e yapılan aşı uygulamasında herhangi bir gariplik bulunmuyor.

Videolarda, Harris’e yapılan aşının ardından iğne ucunun görünmemesi ise sosyal paylaşımlarda yer alan bir diğer iddia. İğne, çok ince olduğu için düşük çözünürlükteki videolarda görünmüyor. Diğer videolara baktığımızda, aşı yapıldıktan sonra iğnenin hâlâ dışarıda olduğunu ve güvenlik aparatıyla kapatıldığını görüyoruz.

Nitekim aşı yapıldıktan sonra şırınganın ucunda iğne olmaması şüpheli bir durum değil. Geri çekilebilen şırıngalar, enjeksiyonun ardından iğnenin içeri çekilmesini sağlayan bir mekanizmaya sahip. Teyit, bu şırıngalar hakkındaki iddiaları geçmiş analizlerde incelemişti.