Videonun Kahramanmaraş depremlerinden sonra oluşan yarıkları gösterdiği iddiası

Videonun Kahramanmaraş depremlerinden sonra oluşan yarıkları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Çin’in Yuncheng kentindeki Pinglu ilçesinde kaydedilmiş.

Pinglu’da yer yarıkları, binlerce yıllık toprak erozyonu sonucunda oluşmuş.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki yıkıcı depremin üzerinden yaklaşık iki hafta geçti. Sosyal medyada, depremle ilgili şüpheli görüntüler yayılmaya devam ediyor.

Görüntülerin 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerden sonra oluşan yarıkları gösterdiği öne sürüldü.

videonun turkiye depremlerinden sonra olusan yariklari gosterdigi iddiasi

Görüntüler Çin’de kaydedilmiş

İddiaya eşlik eden video, üç farklı görüntüden oluşuyor. Ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda, görüntülerin Türkiye’den olmadığını görüyoruz.

Üç görüntü de Çin’in Yuncheng kentindeki Pinglu ilçesinde kaydedilmiş. Bölgede çekilen farklı görüntüler de, yarıkların Türkiye’deki depremlerden sonra oluşmadığını gösteriyor.

Bu görüntüler aslında bölgedeki vadi oluşumlarını gösteriyor. Vadilerin, tam olarak ne zaman oluştuğu bilinmese de, bölgede binlerce yıldır süregelen levha hareketleriyle beraber yağmur ve rüzgarın etkisiyle oluştukları tahmin ediliyor. Yani yarıklar, iddia edildiği gibi bir günde oluşmamış. Pinglu’da toprak erozyonun neden olduğu irili ufaklı üç bine yakın vadi oluşumu olduğu tahmin ediliyor.

Çin’in popüler sosyal medya platformu Douyin’de Pinglu, vadi gibi anahtar kelimelerle arama yaptığımızda karşımıza aynı bölgeden yarıkları gösteren birçok görüntü çıkıyor.

Ayrıca depremden sonra oluştuğu öne sürülen yarıkların yanında yol ve evlerin de olması dikkat çekiyor. Oluşan yarıklar, yerleşim bölgelerine de zarar vermeliydi. Bu detay yarıkların deprem ile aniden oluşmadığına ve bir süredir var olduklarına işaret ediyor.

cindeki yariklarin yanindaki yol

Depremden sonra Hatay’da benzer görüntüler kaydedildi. Hatay’ın Demirköprü köyünden geçen fay hattı, yerleşim alanları arasında boşluklar açılmasına neden oldu. Bölgede depremin neden olduğu tahribatın oyuklarla sınırlı olmadığı, evlerin de zarar gördüğü görülüyor.

hatay fay hatti