Videonun Kahramanmaraş depremleri sırasında çekildiği iddiası

Videonun Kahramanmaraş depremleri sırasında çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Türkiye’deki depremler sırasında çekilmemiş.

Görüntüler Hindistan'ın Noida şehrinde 28 Ağustos 2022’de imar yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından patlayıcı kullanılarak yıkılan ikiz kuleleri gösteriyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depremleri sırasında çekildiği iddia edildi. 

video deprem sirasinda turkiyede cekildigi iddia gorseli

Video eski tarihli

İddiada yer alan videoyu tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda videonun 28 Ağustos 2022’de gündeme geldiği anlaşılıyor. 

Videonun farklı açılardan çekilmiş versiyonlarını izlediğimizde ve konu ile ilgili çıkan haberlerde Hindistan’ın Noida şehrindeki ikiz kulelerin imar yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından yıkıldığı bilgisi yer alıyor.

Emlak şirketi Supertech Ltd tarafından inşa edilen ‘Apex’ ve ‘Ceyane’ isimli ikiz kuleler 3 bin 700 kilogram patlayıcı kullanılarak 12 saniye içinde yıkılmış. 

video deprem turkiyede cekildigi iddia kanit gorseli

Yaklaşık 100 metre yüksekliğe sahip kulelerin yıkılması tahmini olarak 80 bin ton inşaat ve yıkım atığının meydana gelmesine neden olmuş. Doktorlar toz partiküllerinin beş mikron ya da daha küçük olduğunu ve havada birkaç gün asılı kalabileceğinden söz etmişler.

Supertech Limited Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı RK Arora ikiz kulelerin yıkılması sonrasında zarara uğradıklarını söylemiş. Edifice Engineering, Jet Demolitions, Central Building Research Institute ve Noida Authority isimli şirketlerden oluşan bir ekip kulelerin yıkılması için işbirliği yapmış. 

Edifice Engineering şirketinin üst düzey yetkililerinden Mayur Mehta, Hindistan tarihindeki en büyük yıkımı yaptıklarını söylemiş.

İkiz kulelerin yıkımının ardından bazı dernekler ve şirketler Yüksek Mahkemenin yıkım kararının doğru olduğunu ve bu kararla birlikte yasadışı inşaat yapmanın da önüne geçilebileceğinden bahsetmiş.