Videonun Kabil'deki patlamalardan olduğu iddiası

Videonun Kabil'deki patlamalardan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video en erken 21 Ağustos tarihinden.

Görüntüler İsrail'in Gazze'ye hava harekatından.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Afganistan'ın başkenti Kabil'de 26 Ağustos'taki patlamalardan olduğu iddia edildi.

Videoda yer alan görüntüleri tersine aradığımızda görüntünün patlamalardan daha eski bir tarihe ait olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Sonuçlarda çıkan bağlantılarda videonun 21 Ağustos'taki İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısından olduğu anlaşılıyor.

Konuyla ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığımızda ise aynı görüntüyü İsrail ordusunun sözcülerinden birinin ve Al Jazeera'nin Mısır hesabının da paylaştığını görüyoruz. Bu da videonun en erken 21 Ağustos 2021'den olduğunu gösteriyor. O tarihte İsrail hava kuvvetleri Gazze'ye bir hava operasyonu düzenlemişti.

Videoyu Associated Press de yanlışladı.

Kabil'de peş peşe patlamalar yaşandı

Afganistan'ın başkenti Kabil'in 15 Ağustos tarihinde Taliban kontrolüne geçmesi sonrası bölgede tansiyon yükselmeye başladı. Taliban ülkedeki tüm yabancıların tahliye edilmesinin 31 Ağustos tarihine kadar tamamlanmasını istediğini açıkladı. 26 Ağustos tarihinde ise Kabil havalimanı yakınında peş peşe patlamalar yaşandı ve 100'e yakın kişi yaşamını yitirdi.