Videonun 1 Ocak 2023'te Kâbe’ye yağan karı gösterdiği iddiası

Videonun 1 Ocak 2023'te Kâbe’ye yağan karı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Suudi yetkililerin açıklamaları ve hava durumu verileri videonun efektle oluşturulduğunu gösteriyor.

Arabia Weather, Mekke'deki hava sıcaklığının bölgenin mevsimsel kar yağışına hazır olmadığını gösterdiğini açıkladı.

Suudi Ulusal Meteoroloji Merkezi sözcüsü Hüseyin Al-Kahtani videonun efekt kullanılarak yapıldığını açıkladı.

Sosyal medyada Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunan Kâbe’ye yağan karı gösterdiği iddiasıyla video paylaşıldı. Videoda Kâbe etrafındaki ihram giyen insanlar, kar yağışı ve karla kaplanmış zemin görülüyor. 

kabe kar iddia tweet min

Video kar efektiyle kaydedilmiş

“Kabe’ye kar yağdı” kelimeleriyle Google’da Arapça arama yapıyoruz. Arama sonucunda çıkan sonuçlardan videonun efekt kullanılarak yapıldığını ve gerçeği yansıtmadığını öğreniyoruz

Aynı aramayı İngilizce kelimelerle yaptığımızda da benzer sonuçlara ulaşıyoruz. Suudi Gazetesi ve Khaleej Times’ta Suudi Arabistan Ulusal Meteoroloji Merkezi’nin videonun gerçek olmadığını açıkladığı haber yer alıyor. 

Suudi gazete Siasat'ın haberinde de Suudi Arabistan Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin resmi sözcüsü Hüseyin Al-Kahtani’nin videonun efektlerle oluşturulduğu açıklamasına rastlıyoruz.

huseyin al kahtani min

Suudi Arabistan Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin resmi sözcüsü Hüseyin Al-Kahtani’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklama.

Kâbe bölgesindeki gelişmeleri aktaran internet sitesi Haramein Sharifain de, Kâbe’de kar yağdığını gösterdiği iddia edilen videoların sahte olduğunu açıkladı. 

Kâbe bölgesindeki gelişmelere aktaran bir Twitter kullanıcısı, Kâbe’de yağan yağmurun orada bulunan bir kişi tarafından Snapchat’in kar filtresi ile kaydedildiğini açıkladı.

Hava durumu sitesi Arabia Weather’da yer alan habere göre, 1 Ocak’ta Mekke’de 30 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığında bölgenin iklimsel olarak kar yağışına hazır olmadığı belirtildi. 

Suudi yetkililerin açıklamaları ve hava durumu verilerinden yola çıkarak Mekke’de bulunan Kâbe’ye kar yağdığı videosunun gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz.